Greek Albanian English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish
Σάββατο, 19 Αυγούστου 2017

Διαφημίστε την επιχείρησή σας ΜΟΝΟ απο 10 ευρώ τον μήνα

Α.Π.Ο.Κ. - Αίολος 3 - 3: “Αγγλική” ματσάρα στο στάδιο - Δεν “Χ”άρηκε, όμως, κανένας

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής μεταξύ του ΑΠΟΚ και του Αιόλου, που έλυσαν τις διαφορές τους με το “αγγλικό” 3-3 (Εθνικό στάδιο Καρπενησίου, Κυριακή 12/3, 15:00).

1

Η εντυπωσιακή αναμέτρηση -μια από τις καλύτερες των αιωνίων τα τελευταία χρόνια- δεν ανέδειξε νικητή, όμως τα είχε όλα: γκολ, δοκάρια, αποβολή και δυστυχώς διαπληκτισμούς. Ο Αίολος, με φόρα από την κατάκτηση του κυπέλλου αιφνιδίασε τον αντίπαλο παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό, όμως ο ΑΠΟΚ είχε απάντηση και πέτυχε την ανατροπή του πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα.

2

Η ομάδα του Βελουχίου με την ψυχολογία στα ύψη έχασε ευκαιρίες, ώστε να διευρύνει το σκορ και το “πλήρωσε”, καθώς δέχτηκε την ισοφάριση σε 2 - 2, ενώ λίγο έλειψε να δεχτεί και τρίτο γκολ με τους Πρωταθλητές να σπαταλούν σημαντικές ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ανόητη αποβολή του Στύλα άφησε τον Αίολο με 10 παίχτες, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΠΟΚ. Οι Βελουχιώτες πήραν για δεύτερη φορά (3 - 2) το προβάδισμα στο σκορ και απείλησαν με τέταρτο.

Οι “τζιαλομπλού” όμως, αποδείχθηκαν εφτάψυχοι, καθώς ισοφάρισαν σε 3 - 3 και στη συνέχεια το ματς έγινε ροντέο: τρία δοκάρια είχε ο ΑΠΟΚ, που είδε την τύχη να του γυρνά την πλάτη, ένα ακόμα τετ-α-τετ έχασε ο  Αίολος, ώστε να  πετύχει την ολική ανατροπή.

Το 0-1 από τον Αζακά (Νο5)
3

4

Κυριότερες στιγμές
1ο ημίχρονο: Στο 8’, μετά το φάουλ του Μπόνια, ο Ρούσσης έπιασε την κεφαλιά, αυτή βρήκε στο κεφάλι του Λάππα και στρώθηκε στον Αζακά, ο οποίος με δυνατό αριστερό άνοιξε το σκορ (0 - 1). Στο 15ο λεπτό, ο Κουτσούμπας μοίρασε στον Χαλλή, ο οποίος με όμορφη ενέργεια απέφυγε τον Ζαραβέλη, σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής και σκόραρε με χαμηλό σουτ για το  1 - 1.

5

Στο 18ο λεπτό, ο Χαλλής δημιούργησε και ο Γενιτσαρόπουλος μέσα από την περιοχή με όμορφο πλασέ εκτέλεσε, δίνοντας το προβάδισμα στον ΑΠΟΚ με 2 - 1. Εύκολα μάζεψε ο Παπαβασιλείου σουτ του Χαλλή, ενώ στο ημίωρο, ο  Γενιτσαρόπουλος πίεσε και πήρε τη μπάλα από τον Ζαραβέλη, όμως το τεχνικό σουτ που έπιασε δε βρήκε εστία. Στο 33ο λεπτό, ο Ρούσσης με άψογη εκτέλεση φάουλ, άφησε «στήλη άλατος» τον Ρεσίτη, ισοφαρίζοντας σε 2 - 2.

2-2 για τον Αίολο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ρούσση
6

7

Στο 45’, ο υψηλόσωμος φορ του Αιόλου συνδυάστηκε με τον Νικολάου και βρέθηκε τετ-α-τετ, όμως το πλασέ του ήταν απογοητευτικό, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
2ο ημίχρονο: Στο 58’, ο Στύλας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά εκτός φάσης στον Συγκελόπουλο. Στο 65’, τεράστια ευκαιρία έχασε ο Καραχαλίδης, ο οποίος φάτσα με το τέρμα, μετά τη σέντρα του Νικολάου, έστειλε με προβολή τη μπάλα άουτ.

3-2 για τον ΑΠΟΚ, με άψογο πλασέ του Μπουγιώτα

8

9

Στο 70’, ο Γενιτσαρόπουλος σέντραρε από αριστερά για τον Μπουγιώτα, ο οποίος βρέθηκε μόνος με το τέρμα και πλάσαρε “γράφοντας” το 3 - 2.
Κόρνερ παραχώρησε ο Παπαβασιλείου σε προσπάθεια του Γενιτσαρόπουλου λίγο μετά, ενώ στο 78’ ο Αίολος απάντησε: φάουλ του Μπόνια, ο Καραχαλίδης στην καρδιά της άμυνας με πανέξυπνη γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 3 - 3.

Η ευφυέστατη γυριστή κεφαλιά του Καραχαλίδη διαμόρφωσε το τελικό 3-3
10

11

Στο 80’, ο Γενιτσαρόπουλος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 82’ ο ίδιος σημάδεψε και πάλι (!) την πάνω δοκό του Παπαβασιλείου με όμορφο χτύπημα φάουλ. Νέο χαμένο τετ-α-τετ για τον Ρούσση στο 83’, ο οποίος πλάσαρε πιεζόμενος από τον Λάππα για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Ρεσίτης. Ο Χαλλής με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε για τρίτη φορά (!) τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του αντιπάλου.

Τρεις φορές σημάδεψαν τα δοκάρια του Αιόλου οι Βελουχιώτες (2 ο Γενιτσαρόπουλος, 1 ο Χαλλής)
12

Το χαμένο τετ-α-τετ του Ρούσση - "Όλα τα λεφτά" το βλέμμα του "Τσίλι" πίσω δεξιά
13

14

Το φιλμ του αγώνα
Γκολ: (15’) Χαλλής, (18’) Γενιτσαρόπουλος, (65’) Μπουγιώτας - (8’) Αζακάς, (33’ φάουλ) Ρούσσης, (78’) Καραχαλίδης. Δοκάρια: (80’ κόρν., 82’φάουλ) Γενιτσαρόπουλος, (86’) Χαλλής.

Αποβολή: (58’) Στύλα. Διακριθέντες: Χαλλής, Γενιτσαρόπουλος, Λάππας, Δημητρίου (ΑΠΟΚ) - Ζαραβέλης, Μπόνιας, Καραχαλίδης, (Αίολος).

15

Στο… παρασκήνιο

* Η κόκκινη κάρτα του Στύλα είχε και τρίτο ημίχρονο, καθώς μετά τη λήξη του αγώνα πρώτα ορισμένοι ποδοσφαιριστές και στη συνέχεια παράγοντες διαπληκτίστηκαν και λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια. Το σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τον χώρο των αποδυτηρίων. Οι ψυχραιμότεροι έδωσαν τέλος στην παρωδία ορισμένων, που υποβαθμίζουν το ευρυτανικό ποδόσφαιρο.

16

17

18

* Πρώτο φετινό γκολ για τον Αζακά, που είχε σκοράρει τελευταία φορά και πάλι κόντρα στον ΑΠΟΚ, στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής των μπαράζ της περσινής περιόδου.

* Πολύ καλή παρουσία για την (ευρυτανική) διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

* Δεύτερη αποβολή του Στύλα σε ντέρμπι με τον ΑΠΟΚ μετά από την κόκκινη που αντίκρισε στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής των μπαράζ της περσινής περιόδου.

20

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΠΟΚ (Γιάννης Φλωράκης): Δ. Ρεσίτης, Σ. Ξαγάρας, Λάππας, Β. Ντουφεκιάς, Δημητρίου, Γ. Χαλλής, Κουτσούμπας (46’ Μπουγιώτας), Αλ. Γενιτσαρόπουλος, Αλ. Μπακαλίδης, Χ. Κουτσουπιάς.

Αίολος (Λάκης Αναστασόπουλος): Κ. Παπαβασιλείου, Χ. Τριανταφυλλόπουλος, Β. Παρασκευόπουλος, Χ. Ζαραβέλης, Αζακάς, Μούργκας (85’ Χαλκίδης), Κ. Μπόνιας, Στύλας, Κ. Ρούσσης, Καραχαλίδης (90’ Μπόγδανος), Ν. Νικολάου.

Διαιτητής: Δημήτρης Κουρλός. Βοηθοί: Σπύρος Μπύρος - Θοδωρής Κατσαρός (ΕΠΣ Ευρυτανίας)