Ομορφιές, περίεργα, παράξενα και άλλα ευτράπελα είχαν την τιμητική τους στην αθλητική χρονιά του 2015 στα γήπεδα της Ευρυτανίας.

par-1

Σε ορισμένα “παίζουν μπάλα” τα στατιστικά και οι αριθμοί, σε άλλα τον κύριο λόγο έχει η χιουμοριστική πλευρά, άλλα είχαν το δικό τους νόημα, και άλλα…κάτι ενδιάμεσο!!

Η... γκίνια του Δ. Αντωνίου
Για 3η φορά σε τελικούς πρωταθλήματος ο προπονητής Δημήτρης Αντωνίου έχασε τον τίτλο στα τελευταία δευτερόλεπτα!! Το 2011 ως τεχνικός των Αγράφων ηττήθηκε από το Βελούχι με γκολ στο 90ο λεπτό (0-0, 2-3). Το 2012 και πάλι στον ίδιο πάγκο, ενώ κέρδιζε 2-1 ηττήθηκε από τον Αίολο με 3-2 και τέρμα στο 93ο λεπτό και τον Απρίλιο του 2015, από τον πάγκο του ΑΠΟΚ είδε τον Αίολο να ισοφαρίζει στο 94ο λεπτό (2-2). Τραγική ειρωνεία είναι το γεγονός πως στις δυο πρώτες φορές αρκούσε η ισοπαλία του 2-2, όμως στην τρίτη περίπτωση ήταν καταδικαστική!

ar-2

Οι συμπτώσεις του Αιόλου
Ο Αίολος συμμετέχει στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική έχοντας αξιόλογες εμφανίσεις και αρκετές… συμπτώσεις. Προηγήθηκε και στα τρία εντός έδρας παιχνίδια του, αλλά ηττήθηκε σε όλα. Δεν σημείωσε κανένα γκολ στα εκτός έδρας παιχνίδια, ενώ ηττήθηκε με 4-0 σε δύο από αυτά (Χαλκίδα, Θήβα). Επίσης, ο τερματοφύλακας των πρωταθλητών Ευρυτανίας Φ. Μακρής έπιασε πέναλτι στα δύο πρώτα ματς (Χαλκίδα, Μαλεσίνα) και τέλος, στις τέσσερις πρώτες αναμετρήσεις του Αιόλου τουλάχιστον ένας παίχτης (ή και αντίπαλος) πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια!!

Άι Γιάννης, ο λυτρωτής
Άνθρωπος του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Ευρυτανίας για την Ποταμιά είναι ο Γιάννης Ζαλοκώστας (φώτο κάτω και η πρώτη στο ρεπορτάζ). Ο πολύπειρος φορ έχει βρει το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα τέσσερις φορές, γκολ που μεταφράζονται σε βαθμούς για τους Μεγαλοχωρίτες.

AR-5

Πρωταθλητές 5Χ5
Με παίχτες όπως οι Karim Τsatalma, Pele και Los duros, αλλά και παίκτες πολυεργαλεία, δίμετρους και γερόλυκους η ομάδα “Πρωταθλητές” έδωσαν άλλο χρώμα στο ποδοσφαιρικό τουρνουά 5Χ5.

Το λάβαρο «έκανε φτερά»
Γνωστός φίλαθλος της Α.Ε.Κ. έδωσε λάβαρο-πανό της ομάδας του στον ιδιοκτήτη του γηπέδου, όπου προπονούνταν η ομάδα νέων της δικεφάλου, για να το “κρεμάσει” έκει, όμως αυτό εξαφανίστηκε μετά το τέλος της πρώτης κιόλας προπόνησης. Είτε το έκλεψαν από το γήπεδο, είτε από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που το πήραν μαζί τους η ενέργεια είναι καταδικαστέα και ντροπιαστική.

AR-4

Επεισόδια και πάλι
Για μια ακόμα φορά επεισόδια αμαύρωσαν το ευρυτανικό ποδόσφαιρο. Αυτή τη φορά διαδραματίστηκαν μετά τη λήξη του ημιτελικού Αίολος - Ποταμιά για θεσμό του Κυπέλλου, που βρήκε νικητές τους Μεγαλοχωρίτες και αξιοσημείωτο γεγονός το “κυνήγι” παραγόντων μέχρι το… σπίτι τους!!

Ντροπιαστική εικόνα
Την πόρτα των αποδυτηρίων αντίκρισαν διαιτητές της αναμέτρησης Αίολος - ΑΕΚ, μετά τη λήξη του ημιχρόνου. Η διαιτητική 3αδα έχει “φωτογραφίσει” έναν παράγοντα ομάδας ως υπεύθυνο για το κακόγουστο αστείο (αν βέβαια μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι), όμως το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει και οι ρέφερι να έχουν τα δικά τους κλειδιά (δεν έχει γίνει ως σήμερα).

AR-7

Την… κοπάνησαν
Οι διαρκείς αναβολές στην καταβολή δόσεων και προκαταβολών, οδήγησαν τους ποδοσφαιριστές του Α.Ο. Τρικάλων στην απόφαση να εγκαταλείψουν νωρίτερα του αναμενομένου το Καρπενήσι, όπου πραγματοποιούν το βασικό στάδιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας και να επιστρέψουν στη βάση τους. Παρά τις προσπάθειες και τις υποσχέσεις του Προέδρου κ. Κουλούρη οι ποδοσφαιριστές  ήταν αμετάπειστοι και έκαναν πράξη την "απειλή" τους.

Κυπριακό fair play
Το fair play της χρονιάς αξίζει ο Νεόφυτος Νεοφύτου. Ο Κύπριος επιθετικός στα τελευταία λεπτά του αγώνα της 9ης αγωνιστικής με τον ΑΠΟΚ και το σκορ στο 2-2, αν και έβγαινε μόνος με το τέρμα σταμάτησε, διότι αντιλήφθηκε πως αντίπαλος ποδοσφαιριστής ήταν τραυματίας σε άλλο σημείο του γηπέδου.