Δευτέρα, 19 Νοεμβρίου 2018

ev media-logo

Μία νίκη και δύο ήττες (όλες με 1-0) για τους γείτονες της Super League - “Κλοπή” στο Περιστέρι, “λύγισαν” στην Τούμπα τα “καναρίνια”, σεφτέ για τους Βοιωτούς

Την πρώτη του φετινή νίκη πήρε ο Λεβαδειακός, που κέρδισε με 1-0 την Ξάνθη, στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ηττήθηκε ο Παναιτωλικός από τον ΠΑΟΚ (1-0), ενώ με πέναλτι-ανακάλυψη έχασε η Λαμία από την ΑΕΚ (0-1).

livaja

Π.Α.Σ. Λαμία - Α.Ε.Κ 0 - 1

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη απ' τη μαχητική και -τυπικά γηπεδούχο στο Περιστέρι- Λαμία, έχασε αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά "χρειάστηκε" ένα πέναλτι-"φάντασμα" σε πέσιμο εκτός περιοχής του Λιβάγια στο 80' για να νικήσει 1-0 και να μείνει μόνη πρώτη.

Η υπόδειξη πέναλτι στο 80ό λεπτό έκρινε τον αγώνα (φωτογραφία δίπλα). Ο Λιβάγια ξεγέλασε τον Βάτσιο ("χάλασε" μία πολύ καλή διαιτησία), κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Χριστοδουλόπουλος, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Κορυφαίος για τους Φθιωτούς ο Παπαδόπουλος, που πραγματοποίησε ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις.

>> Στους  4 βαθμούς παρέμεινε η Λαμία, πρώτη με 10 βαθμούς είναι η ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες τα... ξαναλένε σήμερα Τετάρτη 20/9 για την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου. Ο ΠΑΣ Λαμία θα αντιμετωπίσει στις 20:30 την ΑΕΚ εκτός έδρας. Το ματς, που θα είναι κεκλεισμένων των θυρών, θα διεξαχθεί στη Ριζούπολη, καθώς στο Ολυμπιακό Στάδιο γίνονται εργασίες συντήρησης του χλοοτάπητα.

brandao

Λεβαδειακός - Ξάνθη 1 - 0

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε τη πρώτη φετινή του νίκη, μετά από τρεις ισοπαλίες, επικρατώντας 1-0 της Ξάνθης, που γνώρισε τη πρώτη της ήττα στη λίγκα. Οι Βοιωτοί πήραν το τρίποντο με γκολ μόλις στο 3ο λεπτό με πέναλτι (σωστό) που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπραντάο.

Τραγική εμφάνιση για τους Θρακιώτες, που είχαν τη μοναδική καλή στιγμή τους το... αυτοδοκάρι του Μπραντάο, με τη μπάλα στη συνέχεια να πηγαίνει στον Γέντρικσεν, ο οποίος νικήθηκε σε κεφαλιά από τον πορτιέρο Επασί. Λανθασμένα ως οφσάιντ ακυρώθηκε γκολ του Λεβαδειακού στο 28’, για το 2-0 των γηπεδούχων.

prijovic

ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 1 - 0

Ο Παναιτωλικός του Χάβου, καλά στημένος, έδειχνε ικανός να πάρει αποτέλεσμα. Η είσοδος όμως των Πέλκα - Βιεϊρίνια έδωσε ώθηση και ενέργεια στον ΠΑΟΚ, που ανέβασε στροφές, ο “δικέφαλος” έγινε απειλητικός και τελικά στο 75’  βρήκε δίχτυα.

Το γκολ πέτυχε ο... εξαφανισμένος μέχρι εκείνο το σημείο Πρίγιοβιτς, με άψογη κεφαλιά, σε φάση που όλη η άμυνα του Παναιτωλικού έμεινε κυριολεκτικά ακούνητη. Η τρομερή διπλή ευκαιρία του 61ου λεπτού ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ: αρχικά με την καρφωτή κεφαλιά του Μάτος που απέκρουσε ο Κυριακίδης και στην επαναφορά με το βολέ στην κίνηση του Πέλκα που απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Μόρας.