• Aντωνίου, ο κορυφαίος στην Ελλάδα. Βραβεύτηκε ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου

• Στον Αλμυρό ταξιδεύει η Ποταμιά για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Με συγκομιδή ενός βαθμού οι Μεγαλοχωρίτες (βαθμολογία)

• Από επιτυχία σε επιτυχία η Ναυσικά Μήτσιου, που κέρδισε μετάλλιο σε 10άρι στη Λάρισα

• (ΒΙΝΤΕΟ) Ακόμα… τρέχει ο Ελευθερίου, που κάλυψε 70 χιλιόμετρα σε δύο μέρες και κέρδισε δύο μετάλλια

• Τετράδα Ευρυτάνων στην Πάργα, συμμετείχε στον αγώνα εμποδίων Odyssey Challenge (ΦΩΤΟ)

• (ΦΩΤΟ) Με έξι (6) ευρυτανικές συμμετοχές διεξήχθη το εφετινό Spetses Mini Marathon, που περιλάμβανε κολύμπι και τρέξιμο

Περισσότερο διαβασμένες αθλητικές ειδήσεις από την Ευρυτανία

Κυπελλούχος Ευρυτανίας 2018-'19 η Ποταμιά! Δείτε 30 ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ από τον τελικό και τις απονομές στο Στάδιο
Επιστροφή στις πρωτιές για τον Γιάννη Αντωνίου, που έκανε στη Ρουμανία το 2x2 στα χρυσά μετάλλια
Με τη συμμετοχή 35 ανθρώπων η κυριακάτικη πεζοπορία του ΠΦΣΚ, στον γύρο του Κώνισκου (ΦΩΤΟ)
Τιμητική διάκριση για τον Χαβέλο στη Λαμία, καθώς ήταν 2ος στην κατηγορία του στο Παν/νιο Κύπελλο Downhill
Εκπληκτική η Δήμητρα Μπίκα στον Όλυμπο, αναδείχθηκε καλύτερη Ελληνίδα στον Olympus Marathon με μεγάλη επίδοση - Εξαιρετικός και ο Ελευθερίου
Τη φανέλα με το εθνόσημο φόρεσε ο 16χρονος Ευρυτάνας, Γιάννας Τσάρας! Πήρε μέρος στην προπόνηση της Εθνικής Κ16
Διάσχιση 60 χιλιομέτρων με ορειβατικά σκι από τον Αθανάσιο Διάκο στα Βαρδούσια μέχρι τη Ράχη Τυμφρηστού και τα Κοκκάλια (ΦΩΤΟ)

Στη Θεσσαλονίκη οι Ευρυτάνες. Τετραπλή εκπροσώπηση στα 5χλμ του Ημιμαραθωνίου

Αγώνας των ρεκόρ ήταν ο 7ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης, που συνοδεύτηκε από πρωτοφανείς αγωνιστικές επιδόσεις και εντυπωσιακά μεγέθη εγγεγραμμένων δρομέων.

Εκκίνηση πήραν συνολικά 15.473 δρομείς, 3.530 στον Ημιμαραθώνιο και 11.943 στον Δρόμο 5.000 μέτρων, όπου μάλιστα υπήρξαν και ευρυτανικές συμμετοχές. Πιο γρήγορη όλων ήταν η ταλαντούχα Ματίνα Νούλα, που έτρεξε τα 5χλμ σε 21:26 και κατέλαβε την 120η θέση στη Γενική, έχοντας να αντιμετωπίσει πολύ υψηλό ανταγωνισμό.

Ακόμα, ο Άρης Γυφτομήτρος έτρεξε την ίδια απόσταση σε 25:42, ο Νίκος Κοντοπάνος έκανε χρόνο 26:48 και η Μαρία Γυφτομήτρου 39:05.