Παρασκευή, 6 Δεκεμβρίου 2019

ev media-logo

• Α’ ΕΠΣΕ. Το ντέρμπι Αίολος - ΑΠΟΚ ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής

• Βασικός ο Λιάγκας στην εκτός έδρας ισοπαλία του Λεβαδειακού στη Δράμα (Super League 2)

• Κερδίζει εμπειρίες ο Γιάννης Τσάρας. Βασικό στέλεχος στη Λαμία Κ17 ο Ευρυτάνας αμυντικός

• Συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία το Καρπενήσι στο ποδόσφαιρο σάλας (ΦΩΤΟ)

• Ημερίδα κλειστού στίβου στο Καρπενήσι, το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου - Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων

• "Ανεμος" ο Ελευθερίου στο Αρτεμίσιο, τερμάτισε δεύτερος σε αγώνα 25 χλμ (ΦΩΤΟ)

Περισσότερο διαβασμένες αθλητικές ειδήσεις από την Ευρυτανία

Κυπελλούχος Ευρυτανίας 2018-'19 η Ποταμιά! Δείτε 30 ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ από τον τελικό και τις απονομές στο Στάδιο
Επιστροφή στις πρωτιές για τον Γιάννη Αντωνίου, που έκανε στη Ρουμανία το 2x2 στα χρυσά μετάλλια
Με τη συμμετοχή 35 ανθρώπων η κυριακάτικη πεζοπορία του ΠΦΣΚ, στον γύρο του Κώνισκου (ΦΩΤΟ)
Εκπληκτική η Δήμητρα Μπίκα στον Όλυμπο, αναδείχθηκε καλύτερη Ελληνίδα στον Olympus Marathon με μεγάλη επίδοση - Εξαιρετικός και ο Ελευθερίου
Τιμητική διάκριση για τον Χαβέλο στη Λαμία, καθώς ήταν 2ος στην κατηγορία του στο Παν/νιο Κύπελλο Downhill
Τη φανέλα με το εθνόσημο φόρεσε ο 16χρονος Ευρυτάνας, Γιάννας Τσάρας! Πήρε μέρος στην προπόνηση της Εθνικής Κ16
Διάσχιση 60 χιλιομέτρων με ορειβατικά σκι από τον Αθανάσιο Διάκο στα Βαρδούσια μέχρι τη Ράχη Τυμφρηστού και τα Κοκκάλια (ΦΩΤΟ)

2ο Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης Δήμου Καρπενησίου-Τα παιχνίδια της πρώτης εβδομάδας

Άρχισε το τουρνουά καλαθοσφαίρισης με τα παιχνίδια της πρώτης εβδομάδας. Κοντά στις προσπάθειες των ομάδων είναι και ο κόσμος που δείχνει πόσο λείπει από την πόλη του Καρπενησίου το άθλημα του μπάσκετ.

mpasket-1

2ος Όμιλος  -1η αγωνιστική
Sporting B.C.  ΑΛΑΚ - Krenti Bulls 74 - 40
Με το δεξί μπήκε στο τουρνουά η ομάδα του Sporting. καθώς επικράτησε εύκολα των Krenti Bulls με 74-40.  Η ομάδα της Κρέντης φάνηκε ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια  οι τυπικά γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη.
* Διαιτητές: Χουσιάδας - Κατσιαρής
Sporting (74): Ξαγάρας 6 (2), Λάππας 2, Καμπερίδης 28 (6), Νικόπουλος 6, Κρουστάλλης 10, Χαντζής 13, Αρκουμάνης Γ. 4, Αρκουμάνης Αλ. 5 (1), Θάλλας, Σαπούνης Ηλ., Κάτοικος.
Krenti (40): Βούρτσας Ν. 8, Μάκκας Κ., 11, Ντάλλας Σ. 7 (1), Κουτσιούμπας, Βούρτσας Γ. 5 (1), Βούρτσας Λ., Μάκκας Ε. 5 (1), Βλάχος 4, Ντάλλας Ν.

Πρωτέας-Μακρακώμη 41 - 53
Εντυπωσιακό ματς διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (9/5) που ανέδειξε νικήτρια τη Μακρακώμη.
Η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε 1-11, στο 10΄ και 7-26 στο ημίχρονο. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου άρχισε την αντεπίθεσή του ο Πρωτέας, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στο 40-48, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο. Πολύ νευρικός ο Καλοπήτας στο τελευταίο διάστημα, που πάντως (κουτσαίνοντας ελαφρά!) συνεχάρη την αντίπαλη ομάδα.

mpasket-2

* Διαιτητές: Σταλίκας - Χαλκιάς
Πρωτέας (41): Λέρης 9 (3), Ντουφεκιάς 7 (1), Λαμπρόπουλος 3, Χαντζόπουλος, Κουρλός 7 (2), Λέντζος 2, Δροσίνης Ι. 1, Γερονίκος 3 (1), Σακαμπέτης, Καλύβας 9 (3)
Μακρακώμη (53): Παπασάρας 12 (1), Καλοπήτας 6, Στεφανής 20, Σκαργιώτης Αλ., Χατήρας, Μακρής 6, Τρουμπουλός, Γρίβας 9 (1).

Γυμναστές - Cinema 31 - 83
Πολυβόλο το Cinema συνέτριψε (παίζοντας ταυτόχρονα εξαιρετική άμυνα) διέλυσε με 83-31 τους Γυμναστές. Κόντρα στην περσινή τους ομάδα τέθηκαν οι Σαμαντάς και Καραγρηγορίου, ο οποίος την …σκότωσε, έχοντας στο παλμαρέ του (και) 3 καρφώματα. Σήκωσε το Κλειστό στον αέρα (!) ο Χειλάς, όταν πέτυχε καλάθι. Ο Φλωράκης (Ε.) Ι., δεν αγωνίστηκε στην επανάληψη, αφού προείχε η προπόνηση με τον ΑΠΟΚ.

mpasket-3

Διαιτητές: Ηλιάδης - Σταλίκας
Γυμναστές (31): Φλωράκης (Ε.) Ι. 10, Μουτσούλας, Γαλανός 7 (1), Λέρης 2, Τσιγαρίδας 1, Καλαμπάκας 5, Μπαρούχας 4, Φλωράκης (Κ.) Ι. 2,
Cinema (83): Ζαγκότσης 2, Χειλάς 2, Καραγρηγορίου 29 (2), Κουτρομάνος 6, Βλάχος 1, Πανάρας 4, Οσμενάϊ 10 (2), Σαμαντάς 5 (1), Σταμάτης 8, Φακίτσας 4, Λερογιάννης 12.

1ος Όμιλος - 1η αγωνιστική
Αστέρας - ΠΑΚ 74 - 56
Σκούρα τα βρήκε για 30 λεπτά ο κάτοχος του τίτλου Αστέρας, καθώς συνάντησε τη σθεναρή αντίσταση της Ακαδημίας Μπάσκετ. Η ΠΑΚ μάλιστα με χαρακτηριστική ευστοχία έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 34-38. Στην 3η περίοδο ο Αστέρας παίζοντας ασφυκτική άμυνα (πιέζοντας σε όλο το γήπεδο) πέρασε μπροστά με 52-44, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος άνοιξαν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 74-58. Στα αξιοσημείωτα το «φιλικό πείραγμα» στον Θανάση Γιαννόπουλο από φίλους του Αστέρα με πανό που έγραφε: «Τάμι Προδότη μ…α Λαγκαδιώτη, Φιλιά Αστέρας».

MPASKET

Διαιτητές: Χουσιάδας - Σταμάτης.
Αστέρας (74): Ηλιάδης 30 (1), Δόσης 9, Κατής Α. 15 (1), Φλωράκης 5, Χονδρός 2, Τσουκαλάς 6, Κόκκοτος 2, Ζαγκότσης 5 (1), Κατής Δ.
Π.Α.Κ. (56): Χαλκιάς 16 (4), Ζαχαρόπουλος 3 (1), Πιπέρας 9 (1), Λαθύρης Ν. 6 (2), Ντρίβας 10, Ανδρέου 6, Κοτρώτσιος, Σιώκος 6, Γραμματίκας.

Σ.Φ.Κ. - ΤΕΙ  50 - 57
Οι φοιτητές επιδεικνύοντας περίσσειο πάθος, πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, δεν το έχασαν σε κανένα σημείο και έφτασαν στη νίκη με 57-50 απέναντι στην 8μελή αποστολή των Φαρμακείων. Κόντρα στους συμφοιτητές του αγωνίστηκε ο Κύπριος Νεοφύτου.

mpasket-4

Διαιτητές: Χουσιάδας - Λερογιάννης
Σ.Φ.Κ. (50): Οικονόμου 2, Κοτσάνης 2, Ράικος 10 (1), Μπουμπουρής 2, Κουτσούμπας 15 (3), Ιωάννου 5, Κεφαλάς 4, Νεοφύτου 10 (2)
ΤΕΙ (57): Ραχιώτης 26, Γουρέλης 2, Κάδος 16 (2), Βγενόπουλος 9 (3), Διομήδης, Καντούνης 2, Αργυρόπουλος 2, Αυγουλής, Γιαννής, Στοφόρος.

2ος Όμιλος - 2η αγωνιστική
Παρέα - Sporting 32 - 82
Παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και παίζοντας σκληρή άμυνα η ομάδα του Sporting  επικράτησε εύκολα της Παρέας με 82-32.
Η Παρέα φάνηκε ανέτοιμη και με εμφανές πρόβλημα στο σκοράρισμα παρά τα πολλά ριμπάουντ που μάζεψε. Πανό με το όνομα της ομάδας ανέρτησε η Παρέα. Ο αρχηγός της ΠΑΚ Γιάννης Χαλκιάς ήταν ο προπονητής της Sporting!! Στα… περίεργα η διαμαρτυρία του Χατζή για ένα φάουλ με την διαφορά στο +45 (!), που τον έστειλε (μαζί με τεχνική ποινή) πρόωρα στον πάγκο.

mpasket-5

Διαιτητές: Σταλίκας - Χουσιάδας.
Παρέα (32): Κολλημένος, Σκαρμούτσος 7 (2), Χρυσαφόπουλος 7, Αναγνώστου 7(2), Πασσάς, Κολοκώτσιος 7(1), Αναγνωστάκης 2, Καλύβας 2, Κοκοτίνης, Τζαβαλής, Τσούκο.
Sporting (82): Νικόπουλος 9 (1), Ξαγάρας 13, Χαντζής 20, Αρκουμάνης Γ. 7, Θάλλας 8, Σαπούνης, Κρουστάλλης 7, Καμπερίδης 12 (2), Κάτοικος 2, Λάππας 4.

Krenti - Πρωτέας 60 - 55
Στο καλύτερο ματς από πλευράς διακύμανσης σκορ και σασπένς η Κρέντη πήρε τη νίκη με 60-55 στην παράταση.
Στο πρώτο μέρος η Κρέντη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, όμως στην επανάληψη ο Πρωτέας έφερε το ματς σε ισορροπία. Λίγο πριν το τέλος με τρίποντο του Λέρη έγινε το 49-49, η μια βολή του Ντουφεκιά έκανε το 49-50, ενώ το «χαζό» φάουλ του Δροσίνη Γ.  (3δεύτερα πριν το τέλος) έδωσε την ευκαιρία στον Λάππα με ½ βολές να πάει το ματς στην παράταση (50-50). Εκεί η ευστοχία της Κρέντης από τις βολές της έδωσε την δίκαια -πρώτη της- νίκη. Παίχτης του ματς φυσικά το θωρηκτό Λάππας.

mpasket-6

Διαιτητές: Ηλιάδης - Χαλκιάς
Krenti (60): Λάππας Μ. 33 (2), Βούρτσας Γ. 9, Βούρτσας Ν. 5, Μάκκας Κ. 7, Ντάλλας 2, Κουτσιούμπας 2, Λεπενιώτης Π., Μάκκας Ε. 2
Πρωτέας (55): Δροσίνης Ι. 17, Κουρλός 10, Ντουφεκιάς 10, Χαντζόπουλος, Γερονίκος 5, Λέντζος, Λαμπρόπουλος, Δροσίνης Γ., Σακαμπέτης, Λέρης 6 (2), Καλύβας 7 (1).

1ος Όμιλος - 2η αγωνιστική
Άτλας - Cinema 65 - 57 (ρεπορτάζ στο επόμενο φύλλο)

mpasket-9
Δεν ήταν σοβαρός ο τραυματισμός του Ν. Βούρτσα των Krenti Bulls στον αγώνα με τον Sporting