Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019

ev media-logo

Αν και έχασε αμέτρητες ευκαιρίες ο ΑΠΟΚ ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα του από τον Αμπελωνιακό

APOK-AMPELONIAKOS

Αν και έχασε αμέτρητες ευκαιρίες για να πάρει μια νίκη διαστάσεων και παίζοντας σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα τον αντίπαλό του «σαν τη γάτα με το ποντίκι» ο ΑΠΟΚ ηττήθηκε από τον πολύ τυχερό Αμπελωνιακό με 1-0. Το εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική διεξήχθη την Τετάρτη 14 Μαρτίου (15.00) στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου
.

Συνθέσεις ομάδων
ΑΠΟΚ (Σερμπέσης Παύλος): Ρεσίτης, Πασσάς, Συγκελόπουλος, Πολυτσέρης, Ζαλοκώστας, Ζαραβέλης (55΄ Κουρλός), Μπόνιας (46΄ λ.τρ. Γενιτσαρόπουλος Κ.), Ντουφεκιάς, Μπακαλίδης, Γεωργακόπουλος, Κατσαδούρος (87΄ Φλωράκης).
Αμπελωνιακός (Παραφέστας Τάκης): Κατσίβελος, Κωτούλας, Τζιαρτζάνης, Μπουρουζίκας, Γκόλτσος, Μπίκος, Κούρο (89΄ Κομισόπουλος), Φλέγγας, Κακαβίτσης, Χατζηλιόντας (84΄ Βουκιάς), Φτίκας (74΄ Αλεξανδρής).
* Διαιτητής του αγώνα: Κωνσταντακάκης Κωνσταντίνος. Βοηθοί: Παπαδήμας Ιωάννη - Τσιμίκος Δημήτριος (Σύνδεσμος Αχαΐας). Παρατηρητής αγώνα Γούσιος Παύλος (ΕΠΣ Φθιώτιδας).

APOK-AMPELONIAKOS 1

* Ο ΑΠΟΚ, με εξαίρεση ένα νωθρό πρώτο 20λεπτό -το οποίο πλήρωσε με το γκολ της ήττας- ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και στα δυο ημίχρονα. «Έπιασε» από το λαιμό τον Αμπελωνιακό, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη εστία δημιούργησε αμέτρητες ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ. Μάλιστα η τύχη του γύρισε την πλάτη σε δυο περιπτώσεις που η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε ισάριθμες κεφαλιές. Πολύ τυχερή η ομάδα του Αμπελώνα, πήρε ένα παιχνίδι, που έπρεπε να χάσει με 2-3 γκολ διαφορά!!
1ο ημίχρονο: Στο 3΄, ο Κατσαδούρος «πάτησε» για τον Μπακαλίδη, ο οποίος εξαπέλυσε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή, όμως ο Κατσίβελος -σε ετοιμότητα- έδιωξε με τις γροθιές. Στο 9΄, μετά από όμορφο συνδυασμό των φιλοξενούμενων ο Κωτούλας πάσαρε για τον Μπίκο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ (στα όρια της περιοχής) έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 14΄, ο Πασσάς μετά από όμορφη ενέργεια που επιχείρησε από τα δεξιά, έβγαλε με κάθετη πάσα τον Μπακαλίδη τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτίερο, όμως το διαγώνιο πλασέ που επιχείρησε αυτός πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 16΄, ο Κακαβίτσης, αφού πήρε μια κόντρα, «τσίμπησε» τη μπάλα μπροστά από τον Ζαλοκώστα και μόνος απέναντι από τον Ρεσίτη με πλασέ πέτυχε το 0-1. Στο 18΄, ο Κακαβίτσης -εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο του Πολυτσέρη- «έσπασε» στον Γκόλτσο, ο οποίος πλάσαρε από κοντά, όμως ο Συγκελόπουλος με σωτήρια προβολή έδιωξε σε κόρνερ.

APOK-AMPELONIAKOS 2

Στο 23΄, ο Μπόνιας τροφοδότησε κάθετα τον Μπακαλίδη, ο οποίος προτίμησε να τελειώσει τη φάση με διαγώνιο βολέ από αρκετά πλάγια, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία, ενώ λίγο άουτ πέρασε νέα «βολίδα» του ίδιου εννιά λεπτά αργότερα. Στο 33΄, μετά την κεφαλιά-πάσα του Μπακαλίδη, ο Γεωργακόπουλος, αφού έφερε τη μπάλα μπροστά του με το στήθος,σούταρε δυνατά, αλλά και εκτός εστίας.
Στο 41΄, ο Συγκελόπουλος με αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ‘‘ανάγκασε’’ τον Κατσίβελο να παραχωρήσει με υπερένταση νέο κόρνερ.
2ο ημίχρονο: Στο 51΄, ο Μπουρουζίκας τράβηξε μέσα στη μικρή περιοχή τον Μπακαλίδη,  όμως ο διαιτητής -αρκετά έξω από την περιοχή- έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 61΄,  ο Μπακαλίδης με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Κουρλό σε θέση βολής, όμως πλάσαρε αδύναμα στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Κατσίβελου.
 Στο επόμενο λεπτό, και μετά την σέντρα του Μπακαλίδη από αριστερά, ο Γεωργακόπουλος έπιασε κεφαλιά-ψαράκι, όμως είδε τη μπάλα να περνάει «ξυστά» από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων.

APOK-AMPELONIAKOS 3

Στο 71΄, ο Φτίκας -μετά το κακό διώξιμο του Πολυτσέρη- πήρε την κόντρα και βγήκε ‘‘φάτσα’’ με το τέρμα, όμως Ρεσίτης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του αντίπαλου επιθετικού.
Στο 77΄, ο Συγκελόπουλος σέντραρε από τα αριστερά για τον Κατσαδούρο, ο οποίος ανενόχλητος και εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια άουτ!! Στο 81΄, σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Αλεξανδρής πάσαρε για τον Κακαβίτση, ο οποίος σούταρε από τα όρια την περιοχή, όμως και πάλι ο Ρεσίτης αντέδρασε σωστά, μπλοκάροντας  τη μπάλα.
Στο  82΄, ο Κουρλός εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Μπακαλίδης όμως που έπιασε την κεφαλιά είδε τη μπάλα να σταματάει (εκ νέου) στο αριστερό δοκάρι των Λαρισαίων. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε (δεύτερη κίτρινη) ο Συγκελόπουλος, που απουσίαζε από το παιχνίδι με τον Α.Ο. Καρδίτσας.

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (16΄) 0-1 Κακαβίτσης.

KAKAVITSHS

* Δοκάρια: (77΄) Κατσαδούρος, (82΄) Μπακαλίδης. * Κόκκινη: (91΄) Συγκελόπουλος. * Διακριθέντες ΑΠΟΚ: Κατσαδούρος, Πασσάς, Ζαραβέλης.  * Διακριθέντες Αμπελωνιακού: Γκόλτσος, Χατζηλιόντας, Κακαβίτσης.

Στο… παρασκήνιο
* Πολλά παράπονα είχε από την, αξιολογημένη Football League (!!), διαιτησία η ομάδα του ΑΠΟΚ, κυρίως για τα αντιαθλητικά χτυπήματα με τα οποία αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι τους. Πάντως ο διαιτητής του αγώνα πήρε βαθμό 8,8 από τον παρατηρητή διαιτησίας κ. Κοφίτσας, προκαλώντας τη νοημοσύνη και την έκρηξη των ανθρώπων του ΑΠΟΚ, ενώ αντίθετα πεσμένος βαθμολογικά ήταν ο εριστικός α΄ βοηθός.

APOK-AMPELONIAKOS 4

Αποδέκτης πολλών αντιαθλητικών μαρκαρισμάτων έγινε ο Κατσαδούρος, αγκωνιά στο στήθος δέχτηκε ο Πολυτσέρης, χτύπημα στο κεφάλι ο Ντουφεκιάς, ενώ με κάταγμα στο δάχτυλο αποχώρησε στο ημίχρονο ο Μπόνιας!!
* Οι σφοδρότατες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων… συνόδεψαν τους διαιτητές στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ενώ άκουσαν τα εξ’ αμάξης σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά και μετά τη λήξη του. Ο Αμπελωνιακός είχε ηττηθεί την προηγούμενη Κυριακή εντός έδρας από τον Πυργετό και ο ΑΠΟΚ θεωρεί πως οι διαμαρτυρίες του έπιασαν τόπο με θύμα τους Καρπενησιώτες.
* Οι φίλοι του ΑΠΟΚ χειροκρότησαν και εμψύχωσαν τους ποδοσφαιριστές παρά την ήττα, δείγμα πως αυτή η ομάδα έχει μπει στις καρδιές όλων.
* Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον ΑΠΟΚ στην έδρα του μετά από 5 σερί νίκες. Τελευταία ομάδα που είχε περάσει με διπλό (και πάλι με 0-1) από το Καρπενήσι ήταν ο… Α.Ο. Καρδίτσας, που αντιμετώπισε το Βελούχι την περασμένη Κυριακή!!
* Εσκεμμένη δεύτερη κίτρινη κάρτα πήρε στις καθυστερήσεις ο Συγκελόπουλος, επειδή είχε συμπληρώσει επτά (7) κίτρινες κάρτες. Με την κόκκινη που δέχτηκε απουσίασε από τον αγώνα με τον ΑΟΚ.

APOK-AMPELONIAKOS 5

Δηλώσεις
Παύλος Σερμπέσης (Προπονητής ΑΠΟΚ)
«Η ομάδα μου αδικείται πολύ από αυτή την ήττα, γιατί εκτός από μια ευκαιρία που έγινε και γκολ στο πρώτο τέταρτο, ένας ανεκδιήγητος διαιτητής (ο οποίος λυπάμαι πολύ που είναι και Β΄ εθνικής διαιτητής), ο οποίος σε καθαρή προβολή επιθετικού μέσα στην περιοχή την δική μας, είπε «παίζετε» και φάγαμε το γκολ.
Θα χρησιμοποιήσω μια έκφραση του προπονητή του Παναθηναϊκού του Όσιμ, που είπε ‘‘η μπάλα είναι πόρνη’’. Αυτό αποδείχθηκε σήμερα σε όλο του το μεγαλείο για την ομάδα μου. Είχαμε δυο δοκάρια, είχαμε χαμένες ευκαιρίες και μόνο μια ομάδα ήταν στο γήπεδο. Σήμερα είχαμε την δυνατότητα κερδίζοντας το παιχνίδι να απομακρυνθούμε κατά πολύ από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.
Πρέπει να παλέψουμε για το αποτέλεσμα στα υπόλοιπα παιχνίδια, για να είμαστε μέσα στο στόχο μας. Κρίμα σήμερα, γιατί η ομάδα που υπήρχε μέσα στο γήπεδο ήταν ο ΑΠΟΚ και λυπήθηκα πάρα πολύ, γιατί χάσαμε ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε να χαθεί.
Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και το μπροστά για μας είναι το επόμενο παιχνίδι με τον ΑΟΚ, όπου θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ότι καλύτερο, γιατί σήμερα η ομάδα μου με την εμφάνιση της άξιζε την νίκη, αλλά δυστυχώς δεν ήρθε».