Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2019

ev media-logo

• Ο πρωταθλητής Ελλάδας στο τένις είναι Ευρυτάνας. Ο Χάρης Καπόγιαννης, με καταγωγή από τη Δομνίστα, μιλά στα «Ε.Ν.»

• Επιτυχημένο το καλοκαιρινό καμπ του Fight Club Zarmakoupis, παρουσία 115 αθλητών απ’ όλη την Ελλάδα (ΦΩΤΟ)

• Ματαιώθηκε και δεν θα πραγματοποιηθεί φέτος ο αγώνας ορεινού τρεξίματος στο Μεγάλο Χωριό και την Καλιακούδα

• Στις 28 Ιουλίου το Δίαθλο επιστρέφει στο Καρπενήσι. Τι αλλάζει στους αγώνες και τις διαδρομές τους

• Στις 20 Ιουλίου ο «Ευρυτάνειος Δρόμος», από τα Κοκκάλια μέχρι το Κρίκελλο (19,5χλμ)

• Το μέλλον του ελληνικού ποδοσφαίρου στο Καρπενήσι. Δεκάδες παιδιά, αγόρια και κορίτσια, συμμετείχαν στα καμπ της Εθνικής

Περισσότερο διαβασμένες αθλητικές ειδήσεις από την Ευρυτανία

Κυπελλούχος Ευρυτανίας 2018-'19 η Ποταμιά! Δείτε 30 ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ από τον τελικό και τις απονομές στο Στάδιο
Επιστροφή στις πρωτιές για τον Γιάννη Αντωνίου, που έκανε στη Ρουμανία το 2x2 στα χρυσά μετάλλια
Με τη συμμετοχή 35 ανθρώπων η κυριακάτικη πεζοπορία του ΠΦΣΚ, στον γύρο του Κώνισκου (ΦΩΤΟ)
Τιμητική διάκριση για τον Χαβέλο στη Λαμία, καθώς ήταν 2ος στην κατηγορία του στο Παν/νιο Κύπελλο Downhill
Διάσχιση 60 χιλιομέτρων με ορειβατικά σκι από τον Αθανάσιο Διάκο στα Βαρδούσια μέχρι τη Ράχη Τυμφρηστού και τα Κοκκάλια (ΦΩΤΟ)
Εμπειρίες υψηλού επιπέδου για τους δύο (2) οδηγούς της ΑΛΑΚ που συμμετείχαν στον 1ο γύρο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Drift
Τη φανέλα με το εθνόσημο φόρεσε ο 16χρονος Ευρυτάνας, Γιάννας Τσάρας! Πήρε μέρος στην προπόνηση της Εθνικής Κ16

Την πρόκριση στον τελικό των μπαράζ πήραν τα Ἀγραφα παρά το 1-1 του δεύτερου ημιτελικού με τη Μυρίκη

Τα Άγραφα, χωρίς να έχουν καλή απόδοση και έχοντας ως παρακαταθήκη το 0-2 του πρώτου αγώνα, πέρασαν (δίκαια) στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Το δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης διεξήχθη το Σάββατο 7 Απριλίου (16.30) στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου.

agrafa-murikh b

Συνθέσεις ομάδων
Άγραφα (Αντωνίου Δ.): Καλύβας Γ., Ζωχάκης (67΄ Γαλανός), Σβερώνης (83΄ λ.τρ. Ράπτης Μ.), Μπισμπίκης, Κατής, Καλύβας Τ., Ντότσικας (58΄ Κατσίκας), Κόγιας, Κωστούλας, Γεωργιάδης, Καλύβας Κ.
Μυρίκη (Φούκας Β.): Μεριγκούνης, Τσιλιμέκης, Παχής, Κολόκας, Ζαλοκώστας, Γκορόγιας (62΄ Φλωράκης), Φούκας Ν. (78΄ Ράπτης Π.), Μπουμπουρής Απ., Λιάγκας Ηλ., Σαΐτης, Σακαμπέτης.
*Διαιτητής του αγώνα: Κακουλίδης Νίκος. Βοηθοί: Λάμπρου Βασίλης και Δροσίνης Γιώργος. Τέταρτος διαιτητής:Σταμάτης Χρήστος (ΕΠΣ Ευρυτανίας).

* Μέσα σε 2 λεπτά και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα!! Τα Άγραφα αν και προηγήθηκαν δεν είχαν καλή απόδοση, ενώ η Μυρίκη που απάντησε άμεσα, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα έχασε ευκαιρίες ώστε να πετύχει την ανατροπή. Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι. Κάκιστο ήταν το θέαμα στην επανάληψη με το άγχος και τη νευρικότητα να κυριαρχούν. Η Μυρίκη δεν μπόρεσε να πιέσει περισσότερο και να βγάλει φάσεις, ενώ τα Άγραφα παίζοντας το παιχνίδι των αντεπιθέσεων έγιναν απειλητικά σε ορισμένες περιπτώσεις.

agrafa-murikh b-1

1ο ημίχρονο: Στο 6΄, ο Γεωργιάδης πραγματοποιώντας όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και διαγώνιο συρτό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).
Στο 8΄, και μετά το μακρινό φάουλ του Σακαμπέτη ο Σαΐτης έκανε το γυριστό και ο Λιάγκας πάνω στη γραμμή τέρματος έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Στο 11΄, σε εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη η κεφαλιά του Μπισμπίκη πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 24΄, η εκπληκτική ενέργεια του Φούκα Ν. που ξεκίνησε από θέση έξω αριστερά και το σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μικρή περιοχή σταμάτησαν στον Καλύβα Γ., ο οποίος μάζεψε δύσκολα τη μπάλα. Στο 26΄, ο Καλύβας Κ. ελίχθηκε ταχύτητα από τα αριστερά, όμως το βιαστικό σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο Μεριγκούνης, ο οποίος αντέδρασε σωστά και στη χαμηλή εκτέλεση φάουλ του Κωστούλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

agrafa-murikh b-2

2ο ημίχρονο: Στο 58΄, ο Μεριγκούνης με όμορφη επέμβαση στο αριστερό «Γ» της εστίας του πέταξε σε κόρνερ την τεχνική εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη.
Στο 72΄, ο Καλύβας Κ. πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ που επιχείρησε από κοντά ανέκοψε λόγο πριν τη γραμμή τέρματος ο Παχής. Στο 74΄, ο Γεωργιάδης «έσπασε» στον Κατή το φαλτσαριστό σουτ όμως του τελευταίου πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 90΄+1, μετά το φάουλ του Σαΐτη και τις κεφαλιές των Ράπτη και Λιάγκα η μπάλα έφτασε στον Ζαλοκώστα, ο οποίος προ κενής εστίας «κατάφερε» στείλει τη μπάλα πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Στο 90΄+3, η κεφαλιά του Γαλανού στο δεύτερο δοκάρι, μετά τη σέντρα του Μπισμπίκη από τα δεξιά, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μεριγκούνη. Λίγο μετά, ο Σαΐτης διαμαρτυρήθηκε στον Κακουλίδη επειδή δεν άφησε το πλεονέκτημα υπέρ της ομάδας του και ο διαιτητής τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο επιθετικός του ΑΟΜ εκτός εαυτού τον απώθησε, ενώ τα χειρότερα απεφεύχθησαν με παρέμβαση  παιχτών και τέταρτου.

agrafa-murikh b-3
Η χαμένη ευκαιρία της Μυρίκης στο 91ο λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (6΄) 1-0 Γεωργιάδης, (8΄) 1-1 Λιάγκας Ηλ. * Δοκάρι: (90΄+3) Γαλανός. * Κόκκινη: (90΄+3) Σαΐτης. * Διακριθέντες Αγράφων: Γεωργιάδης, Μπισμπίκης, Καλύβας Κ. * Διακριθέντες Μυρίκης: Μπουμπουρής Απ., Λιάγκας Ηλ.

agrafa-murikh b-4

Στο… παρασκήνιο
* Την πρώτη του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κατσίκας, ο οποίος ήταν εμφανώς εκτός ρυθμού, ελλείψει προπονήσεων.
* Μπορεί να θεωρηθεί αδικημένος ο Λιάγκας Ηλ., που δεν έπαιζε περισσότερο και βασικός μέσα στη χρονιά. Επίσης, ο υψηλόσωμος φορ δεν διαμαρτυρήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, δείχνοντας πως έχει και σωστή παιδεία.
* Μετανοιωμένος και πιο ήρεμος ο Σαΐτης μετά τη λήξη του αγώνα ζήτησε συγνώμη από τον διαιτητή. Ίσως εκεί οφείλεται το γεγονός πως ΔΕ γράφτηκε στο Φύλλο Αγώνα η βίαιη συμπεριφορά του μετά την αποβολή του!!
* Γνωστός οπαδός των Αγράφων βρέθηκε (άγνωστο γιατί) έξω από τα αποδυτήρια και λογομάχησε με παίχτες της Μυρίκης. Η εριστική συμπεριφορά του και τα νεύρα κατευνάστηκαν λίγο αργότερα και το επεισόδιο θεωρήθηκε λήξαν.
* Ο προπονητής των Αγράφων μάζεψε όλους τους παίχτες στα αποδυτήρια εκφράζοντας έτσι την απογοήτευσή για την εμφάνιση της ομάδας.