• JFolder::files: Η διαδρομή δεν οδηγεί σε φάκελο:
Ειδοποίηση
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/images2014/sport/agrpot

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ 2016 Η ΠΟΤΑΜΙΑ (2-1 τον Παναγραφιωτικό στην παράταση)

Κυπελλούχος Ευρυτανίας αναδείχθηκε η ομάδα της Ποταμιάς, η οποία καταθέτοντας ψυχή στον αγωνιστικό χώρο επικράτησε με 2-1 του Παναγραφιωτικού.

PANPOT-1

Παρά την ψυχρολουσία από το γρήγορο γκολ των Αγραφιωτών , οι Μεγαλοχωρίτες γύρισαν το παιχνίδι με το γκολ του 45ου λεπτού να αποδεικνύεται καθοριστικό. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 104ο λεπτό, το οποίο “σήκωσε” το γήπεδο στον αέρα από τους ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΓΚΟΛ

Ο Νούλας με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, ο Κόγιας με όμορφη κεφαλιά στο 45ο λεπτό σημείωσε το 1-1 και ο Ράικος με εξ’ επαφής προβολή στο 104’ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Το 1-0 από τον Νούλα (Νο 9)
PANPO-2

ΔΟΚΑΡΙΑ

Στο δοκάρι κατέληξε μετά από την απόκρουση του Καλύβα η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Δ. Ζαλοκώστα, ενώ στη φάση του 1-2 ο τερματοφύλακας του Παναγραφιωτικού έχασε τη μπάλα από τα χέρια, που χτύπησε στο δοκάρι πριν την σπρώξει στα δίχτυα ο Ράικος. Στο δοκάρι σταμάτησε η εκτέλεση φάουλ του Κατσαρή στο 114’, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 2-2
Η Ποταμιά του Δημήτρη Τσιγαρίδα μετά από δύο φορές που ήταν φιναλίστ του τελικού κατέκτησε το πρώτο κύπελλο και τρόπαιο της ιστορίας της.

Με δυνατή κεφαλιά ο Κόγιας ισοφάρισε σε 1-1
PANPOT-3

ΚΟΚΚΙΝΕΣ
Στο 114’, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πολυμερόπουλος για επικίνδυνο μαρκάρισμα στο Ρέμ. Πάτρου και από την εκτέλεση αυτή προήλθε το δοκάρι του Κατσαρή.
Στο 118’, “κιτρινίστηκε” για επικίνδυνο μαρκάρισμα ο Πλεξίδας, ενώ στο διαπληκτισμό που ακολούθησε παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα ο Γιαννόπουλος και ο Μπισμπίκης, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, μετά από δεύτερη που δέχτηκε νωρίτερα.

Με προβολή στο 114', ο Ράικος δίνει το προβάδισμα και μαζί το τρόπαιο στην Ποταμιά
panpot-5
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΜΑΔΩΝ
Ποταμιά (Δημήτρης
Τσιγαρίδας): Μεριγκούνης,  Ράικος,  Ι. Γκορόγιας (73' Μπίκας), Κ. Μαντζιούτας (90'+4' λ.τρ. Γιαννόπουλος),  Φαρμάκης,  Κόγιας, Λιάνγκος, Σαπούνης, Τσάκνης (60' Κορέντζελος), Δ. Ζαλοκώστας, Πολυμερόπουλος
Παναγραφιωτικός (Γιώργος Χρυσαφόπουλος): Γ. Καλύβας, Πλεξίδας, Παρασκευόπουλος, Ρέμ. Πάτρου, Μαλάι, Κατσαρής, Χρυσαφόπουλος (69’ Καββαδίας), Ράν. Πάτρου (54’ Δ. Μπισμπίκης), Νούλας, Κ. Καλύβας, Βούρτσας.
Διαιτητής: Κώστας Διώτης. Βοηθοί: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος - Δημήτρης Κουρλός. Τέταρτος διαιτητής: Λάμπρος Κολοκώτσιος (ΕΠΣ Ευρυτανίας)