Τρίτη, 19 Φεβρουαρίου 2019

ev media-logo

Πρωταθλητής Χειμώνα ο ΑΠΟΚ - Στις 18/12, το ημίωρο Φραγκίστα-Παναγραφιωτικός

Τον άτυπο τίτλο του Πρωταθλητή Χειμώνα κατέκτησε ο ΑΠΟΚ με νίκη 3 - 2 επί της Ποταμιάς, άνετη νίκη (4 - 0) πήρε ο Αίολος επί της Κρέντης, ενώ δύσκολα επικράτησε η Ποταμιά του Παναγραφιωτικού με 3 - 0.

MIRPA

Η ομάδα του ΑΠΟΚ μετά από συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε της Μυρίκης με σκορ 3-2, την προσπέρασε στη βαθμολογία και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Χειμώνα. Το Βελούχι προηγήθηκε τρεις φορές και δέχτηκε την… απάντηση σε δύο εξ’ αυτών: Γενιτσαρόπουλος, Μπακαλίδης (2) -  Σταμούλης, Ίβρος.

Ο Αίολος δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει την Κρέντη, επικράτησε με 4-0 παρά το γεγονός πως έπαιξε με τις… μηχανές σβηστές. Με τρία γκολ από το πρώτο μέρος του Ρούσση το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία, ενώ το τέταρτο γκολ σημείωσε ο Νάσιος.

Πλασματικό, αλλά δίκαιο είναι το τελικό 3-0 με το οποίο επικράτησε η Ποταμιά του Παναγραφιωτικού. Οι Αγραφιώτες επιδόθηκαν σε σωρεία κλασσικών ευκαιριών στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη η Ποταμιά προηγήθηκε στο 47’ και απλούστευσε την υπέρ της κατάσταση, καθώς το 63ο λεπτό το σκορ είχε φτάσει στο 0-3, δίνοντας πρόωρο φινάλε στο ματς για τη διεκδίκηση της 4ης θέσης.