Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου 2019

ev media-logo

Η κούπα στην Αναγέννηση

Η 21η αγωνιστική, στον 4ο Όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 28 Απριλίου. Τον τίτλο με... μάγκικο διπλό της έδρας της Ελασσόνας αγκαλιάζει η Αναγέννηση, ενώ σωμένος πρέπει να θεωρείται. Σημειώθηκαν 22 γκολ και 5 φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

ASA

Π.Ο. Ελασσόνας - Αναγέννηση Καρδίτσας 0 - 2
Την νίκη που ισοδυναμεί με τίτλο πανηγύρισε η ΑΣΑ στην έδρα της συνδιεκδηκήτριας Ελασσόνας με σκορ 2-0.  Αν και ο Π.Ο.Ε είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να κάνει τις ευκαιρίες γκολ και έτσι στην επανάληψη σε δυο από τις αντεπιθέσεις της η Αναγέννηση σκόραρε με τους Φαλάγγα (67΄) και Χατζηρίζο (87΄), παίρνοντας το υπερπολύτιμο διπλό!
* Ο Αλεξανδρής καθοδήγησε από τον πάγκο την ομάδα της Ελασσόνα.
* Οι βασικοί και αναντικατάστατοι Χατζηβαλσάμης, Φλίγκος και Ρόππας απουσίαζαν από τον αγώνα.
* Οφσάιντ ζήτησαν οι γηπεδούχοι στη φάση του 0-1.
* 75 εισιτήρια παραχώρησε επίσημα  ο Π.Ο.Ε. στην Αναγέννηση, όμως περίπου 250 φίλοι στήριξαν την ομάδα της Καρδίτσας!!
Π.Ο.Ε. (Αλεξανδρής Αλ.): Μπαΐμάκης, Αποστολόπουλος, Τζορμπατζάκης, Αποστόλου, Ντουτσαρίδης, Σκλάβος (90΄ Μακρής), Μουρατίδης (75΄ Αλεξανδρής), Χάμος, Αριανούτσος, Καραΐσκος, Ρέτσας (83΄ Παγκαρλιώτας)
ΑΣΑ (Θεοδοσιάδης Σ.): Αναστασίου, Φωτιάδης (90΄ Γόρδιος), Φαλάγγας (76΄ Μυργιώτης), Κλάζογλου, Πέτρου, Κούρκουλας, Βράκας, Δημόπουλος (89΄ Ντόβας), Μπουντούρης, Χατζηρίζος, Αθανασιάδης.

Α.Ο. Καρδίτσας - Μουζάκι 2 - 0
Τις όποιες ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου διατήρησε ο Α.Ο.Κ. μετά τη εύκολη και σε χαλαρούς ρυθμούς νίκη του επί του Μουζακίου με 2-0. Στο 6ο μόλις λεπτό είχε διαμορφωθεί το τελικό 2-0 από τον Τσιρογιάννη, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Τζιλός στο 2΄.
* Τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ έχασε ο επιβλητικός φορ Κρανιώτης.
* Εκνευρισμένος με την αντικατάστασή του ήταν ο Μεσιακάρης του ΑΟΚ.
* Οι Ευρυτάνες Μπουμπουρή-Κολοκώτσιος-Γαλάνης διηύθυναν τον αγώνα.
Α.Ο.Κ. (Γκουτζίδης Τ.): Τρούκης, Κοντοβάς (66΄ Κωστόπουλος), Τσέλιος, Πάτρας, Τζιλός, Γκόλιας, Κόκκινος, Παππάς, Κρανιώτης (74΄ Τσαρτσαράς), Μεσιακάρης (66΄ Καραγιώργος), Τσιρογιάννης.
Μουζάκι (Ταμπάκος Π.): Ζήσης, Ζαρνακούπης, Ευθυμίου (46΄ Γρατσάνης), Σίμος, Ρόμπας, Κατσαρός (58΄ Κεσίδης), Κεχαγιάς, Φλιούκας, Τζάνης, Κίσσας (72΄ Χαϊντούτης), Καραμήτσος.

Πυργετός - Καμένα Βούρλα 7 - 0
Ισοπεδωτικός ο Πυργετός διέλυσε με το 7-0 τα Καμένα Βούρλα, τα οποία πρόβαλαν αντίσταση μέχρι το 44ο λεπτό, όταν άνοιξαν το σκορ οι Λαρισαίοι. Τα γκολ που έμπαιναν… δυο-δυο μαζί (!) πέτυχαν οι: Μάγγος (44΄, 71΄), Μπαρούτας (45΄, 50΄), Κωστούλας (53΄), Λούγκος (61΄), Τσιαλέμης (72΄).
* Με δέκα παίχτες συνέχισε το παιχνίδι από το 29ο λεπτό η ομάδα των Καμένων Βούρλων, αφού μετά τον τραυματισμό του Κλαπαστή δεν υπήρχε άλλο παίχτης στον πάγκο για να τον αντικαταστήσει!!
*Δυο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τους Μπαρούτα (3΄) και Μάγγο (36΄).
* Πρώτο γκολ για τους: Λούγκο και Τσιαλεπή και πρώτη συμμετοχή για τους Κλαπαστή, Τετριμίδα και Τσάρα.
Πυργετός (Αλεξούλης Ιωάν.): Κουρδής Α., Γκουγκούδης (56΄ Τσατσαλίδης), Φιλιππούλης, Καρλιάμπας, Μαντζαφούλης, Κουρδής Γ. (63΄ Νάστας), Λούγκος, Ζαφειρίου, Μπαρούτας (56΄ Τσιαλέμης), Μάγγος.
Καμένα Βούρλα (Μαραζόπουλος Θ.): Λιόλιος, Τσάρας Δ., Τσάρας Β., Τετριμίδας, Μαραζόπουλος, Μπατσογιάννης, Καραγιώργος, Παπαευθυμίου, Κλαπαστής, Τσάρας (Γ.) Ν., Τσίντζας.

Αγρότης Λιανοκλαδίου - Αμπελωνιακός 2 - 1
Νίκη με την οποία εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία πέτυχε ο Αγρότης με 2-1 απέναντι στον Αμπελωνιακό. Τρεις κεφαλιές έκριναν τον αγώνα με σκόρερ τους Σπυριδάκη (45΄, 71΄) και Κακαβίτση (61΄), ο οποίος είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1.
* Με 15 λεπτά καθυστέρηση άρχισε το ματς λόγω μη έγκαιρης προσέλευσης του γιατρού αγώνα.
* Όταν πανηγύρισε το 1-0 ο Σπυριδάκης έδειξε τον ουρανό, αφιερώνοντας το γκολ σε ένα στενό του φίλο που έφυγε από τη ζωή πριν από έξι χρόνια την ίδια ημέρα (28/4)!!
* Στο 90΄+2, ο Γκούρλιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
* Πέντε βαθμούς έχασε στα τελευταία δυο παιχνίδια ο Αμπελωνιακός, που αν τους είχε κατακτήσει θα βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας!!
Αγρότης (Ζαχαρόπουλος Μ.): Τσάμης, Τζουάνας, Καββαδίας, Σπυριδάκης, Γουργιώτης, Παπαγεωργίου, Στυλιανός, Γκούρλιας, Μπουγιώτας (75΄ Ζήσιμος), Νάσιος (92΄ Ταμάμης), Κουτσούκος (93΄ Σκαρλάτος).
Αμπελωνιακός (Παραφέστας Τ.): Κατσίβελος, Μπουρουζίκας, Τζιαρτζάνης, Δαλακώνης (46΄ Κούρο), Γκόλτσος, Φλέγγας, Αλεξανδρής, Ρόκα (80΄ Συκιώτης), Κυριάκος(46΄ Κακαβίτσης), Χατζηλιόντας, Φτίκας.

Αλμυρός - Ταυρωπός 4 - 0
Με νίκη έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του ο Αλμυρός που συνέτριψε με 4-0 τον Ταυρωπό. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι: Μίλτος (10΄), Βούλγαρης (27΄, 88΄) και Γιαννόπουλος (52΄).
* Γκολ στο ντεμπούτο του πέτυχε ο Γιαννόπουλος. Επίσης το πρώτο του τέρμα σημείωσε ο Μίλτος και πρώτη συμμετοχή για τον Γκουντέλα.
* Δυο δοκάρια σε απευθείας εκτελέσεις φάουλ είχαν οι Τσιάτσος στο 45΄ και Ζάρρας στο 81΄.
Αλμυρός (Σταματίου Κ.): Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος, Δημητριάδης (67΄ Τσίπη), Καράτσαλος, Ελευθερίου, Τσιάτσιος, Φαράντος (81΄ Κωστόπουλος), Βαγγελάκος, Μίλτος (71΄ Λέτσιος), Βούλγαρης, Παναγιώτου Ι.
Ταυρωπός (Καλογεράκης Λάμ.): Αμίλης, Κωνσταντινίδης, Καβαλάρης, Ζάρρας, Παπαδημητρίου, Παπακώστας, Τσιαμούλης (81΄ Δημόπουλος), Χαντζιάρας, Δανιήλ, Παράσχης (89΄ Γκουντελάς), Κουρκούνας (71΄ Σαμαράς)