Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2019

ev media-logo

Ο ΑΠΟΚ κέρδισε με 3-1 τον Πύρασο Νέας Αγχιάλου, αλλά...!!

Ο ΑΠΟΚ κέρδισε με 3-1 τον υποβιβασμένο από καιρό Πύρασο Νέας Αγχιάλου, αλλά διατηρεί ελάχιστες ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία.  Βρίσκεται στο -2 από τον Αγρότη Λιανοκλαδίου,  που ταξιδεύει σήμερα στην έδρα του Ταυρωπού) και στο -3 από τον Πυργετό, που υποδέχεται τον Α.Ο. Καρδίτσας. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου το Σάββατο 28 Απριλίου (17.00) για την 21η αγωνιστική στον 4ο Όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος.

APOK-PURASOS

Συνθέσεις Ομάδων
ΑΠΟΚ (Σερμπέσης Παύλος): Ρεσίτης, Κουτσουπιάς (85΄ Ξαγάρας), Γενιτσαρόπουλος Κ., Πολυτσέρης, Κρασιάς, Ζαραβέλης, Ντουφεκιάς, Κατσαδούρος, Κουρλός (67΄ Γενιτσαρόπουλος Αλ.), Μπακαλίδης, Γεωργακόπουλος (79΄ Φλωράκης).
Πύρασος (Χατζηκυριακίδης Νίκος): Γκιούρκης, Μπούτλας (85΄ Γιαννούχος), Γκάγκας Σπ., Κοντοβάς Ι., Γκάγκας Λ., Κόκκας (60΄ Βιτόπουλος), Μπασδάνης, Χάνος, Κίτσος (74΄ Κυριέρης), Διαμάντης, Ασλάνογλου.
*Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αθανασίου Χαράλαμπος, με βοηθούς τους Παππά Στέφανο και Μπουντούρη Ιωάννη από το Σύνδεσμο Άρτας. Παρατηρητής αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος Διονύσης από την ΕΠΣ Φωκίδας.

* Παρά το γεγονός πως ο ΑΠΟΚ άνοιξε το σκορ δεν είχε καλή απόδοση στο πρώτο μέρος. Ο Πύρασος είχε καλή παρουσία και είχε σημαντικές ευκαιρίες παίζοντας κυρίως στην κόντρα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και πιέζοντας τον αντίπαλο τους πέτυχαν το 2-1 και αφού γλίτωσαν δεύτερη ισοφάριση σε δοκάρι των φιλοξενούμενων «καθάρισαν» το παιχνίδι με ένα τρίτο τέρμα.
1ο ημίχρονο: Στο 9΄, το διαγώνιο σουτ του Μπακαλίδη από τα δεξιά μάζεψε σταθερά ο Γκιούρκης.
Στο 21΄, σε πλασέ του Κουτσουπιά ο Κατσαδούρος δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά κατόπιν ασυνεννοησίας με τον Κουρλό και έτσι ο Μπασδάνης βρήκε την ευκαιρία να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.
Στο 24΄, ο Κίτσος -αφού «άλλαξε» τη μπάλα με τον Διαμάντη σε εκτέλεση κόρνερ- έκανε το μακρινό σουτ, όμως ο Ζαραβέλης επενέβη και παραχώρησε με το κεφάλι (νέο) κόρνερ. Στο 32΄, ο Μπακαλίδης πάσαρε για τον Ζαραβέλη το σουτ του οποίου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έφυγε μόλις άουτ. Στο 40΄, ο Μπακαλίδης μετά τη σέντρα του Πολυτσέρη από τα δεξιά, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (1-0). Αποτελεσματικά και εντυπωσιακά ο Ρεσίτης εξουδετέρωσε το δυνατό και μακρινό σουτ του Κοντοβά στο 43΄, όμως λίγο μετά ο Διαμαντής αφύλαχτος μέσα στην περιοχή με σουτ έκλεισε το ημίχρονο στο 1-1.

APOK-PURASOS-1

2ο ημίχρονο: Στο 48΄, μετά από συνεργασία των Μπακαλίδη και Κουρλού, η μπάλα έφτασε στον Γεωργακόπουλο, ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 2-1.
Στο 57΄, το πλασέ του Μπακαλίδη, ύστερα από πάσα του Κουρλού, πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο δεξί δοκάρι του Ρεσίτη, σταμάτησε η βολίδα του Κοντοβά δυο λεπτά αργότερα.
 Στο 64΄, σε εκτέλεση κόρνερ του Γεωργακόπουλου από τα αριστερά ο Ντουφεκιάς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στο 74΄, ο Γεωργακόπουλος ύστερα από πάσα του Γενιτσαρόπουλου Αλ., έκανε όμορφη ατομική ενέργεια όμως το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο Γκιούρκης. Κόρνερ πέρασε το σουτ του Ζαραβέλη, στο 88΄, που βρήκε και σε σώμα αμυνόμενου και άουτ αυτό του Κατσαδούρου στο 90΄, μετά την πάσα του Φλωράκη από τα αριστερά.

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (40΄) 1-0 Μπακαλίδης, (44΄) 1-1 Διαμαντής, (48΄) 2-1 Γεωργακόπουλος, (64΄) 3-1 Ντουφεκιάς. * Δοκάρι: (59΄) Κοντοβάς. * Διακριθέντες ΑΠΟΚ: Ζαραβέλης, Γεωργακόπουλος, Μπακαλίδης, Κουρλός. * Διακριθέντες Πύρασου: Κοντοβάς Ι., Διαμάντης, Γκάγκας Σπ.

APOK-PURASOS-2

Στο… παρασκήνιο
* Την πρώτη του συμμετοχή πραγματοποίησε ο Σπύρος Ξαγάρας για τον ΑΠΟΚ και οι νεαροί Βιτόπουλος, Κυριέρης και Γιαννούχος για τον Πύρασο.
* Καμία κάρτα δε χρειάστηκε να υποδείξει ο διαιτητής της αναμέτρησης.
* Στο άκουσμα της είδησης πως ο Κακαβίτσης έκανε το 1-1 για τον Αμπελωνιακό στο ματς με το Λιανοκλάδι οι φίλοι του ΑΠΟΚ ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς. Εκ διαμέτρου αντίθετα ήταν τα συναισθήματα όταν μαθεύτηκε η νίκη του Αγρότη, με την απογοήτευση και την πικρία να καταλαμβάνουν όλους στο στρατόπεδο του Βελουχίου.
Πάντως αυτή η νεανική ομάδα αγαπήθηκε από τον κόσμο και για αυτό κέρδισε και το χειροκρότημά του μετά τη λήξη της αναμέτρησης.
* Η αλλοίωση του πρωταθλήματος από την πλευρά της Ελασσόνας ευνόησε τον Αγρότη Λιανοκλαδίου, ο οποίος συγκριτικά με τον ΑΠΟΚ δεν άξιζε να παραμείνει στην κατηγορία.
Την ίδια άποψη έχει και ο προπονητής του Πύρασου κ. Χατζηκυριακίδης, ο οποίος πιστεύει πως ούτε η δικιά του ομάδα ούτε η Ευρυτανική δεν άξιζαν τον υποβιβασμό. Αυτή την γνώμη ενστερνίζονται πολύ ακόμα στον 4ο Όμιλο του Περιφερειακού πρωταθλήματος.

APOK-PURASOS-3

Δηλώσεις
Παύλος Σερμπέσης (Προπονητής ΑΠΟΚ)
«Είναι πικρό το ποτήρι ...!! Στη μια αγωνιστική που απομένει, εμείς θα πάμε να κερδίσουμε,όπως κάναμε και σήμερα, αν και στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ αγχωμένοι. Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα, η οποία ήταν από τις καλύτερες της κατηγορίας και αδικείται που έχει υποβιβασθεί.
Εμείς θα παλέψουμε μέχρι και το τέλος. Στο ποδόσφαιρο, δυστυχώς, δεν ανταμείβεται ο καλός, ο ηθικός και αυτός, που πραγματικά προσπαθεί να δώσει τον καλύτερο του εαυτό, να παίξει καλό ποδόσφαιρο και έχει νεαρούς ποδοσφαιριστές που παλεύουν για το μέλλον της ομάδος. Σώθηκε το Λιανοκλάδι, που πιστεύω ότι δεν το άξιζε, αλλά ήταν τέτοιες οι συγκυρίες, που υπήρξαν για να σωθεί, λες και ο Θεός συνωμότησε εναντίον του ΑΠΟΚ!!  Θέλω να πιστεύω ότι φέτος ο ΑΠΟΚ για μένα και για τον κόσμο είναι ηθικά σωμένος, γιατί αυτά που έγιναν με την Ελασσόνα ήταν πρωτόγνωρα και φυσικά η μόνη ευνοημένη ομάδα από αυτή την κατάσταση στον όμιλο μας ήταν το Λιανοκλάδι.  Είναι δύσκολο, όταν μια ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο και παραδέχονται οι πάντες ότι έχει αξία, να αποχαιρετά την κατηγορία.
Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο, που στάθηκε δίπλα στην ομάδα. Ο ΑΠΟΚ αυτή την στιγμή έχει την ανάλογη υποδομή και εάν την επόμενη χρονιά παίξει στο τοπικό, είμαι σίγουρος -και αυτή την δήλωση που σας κάνω να την θυμάστε- ότι όχι μόνο θα βγει πρωταθλητής στην ΕΠΣ Ευρυτανίας, αλλά θα έχει και άμεση επάνοδο στην Δ΄ Εθνική. Οι παίκτες αποκτήσανε την εμπειρία, έχουν αυτό που πραγματικά απαιτείται, για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στους αγώνες μπαράζ και πιστεύω ότι θα πετύχουν την άνοδο».