Κυριακή, 18 Νοεμβρίου 2018

ev media-logo

Play off, 2η αγωνιστική | Τη Μυρίκη αντιμετωπίζει ο Αίολος, που θέλει μόνο νίκη. Νικηφόρο ξεκίνημα για την πρωτοπόρο Ποταμιά

Το περασμένο Σαββατοκύριακο ξεκίνησαν τα play off 2017-2018 της Α’ ΕΠΣ Ευρυτανίας, που θα καθορίσουν τον πρωταθλητή και θα δώσουν το εισιτήριο για άνοδο στη Γ’ Εθνική.

miriki-potamia-1-2-playoff

Η Ποταμιά, ενισχυμένη μεταγραφικά και με πίστη για κατάκτηση του τίτλου, μπήκε με το «δεξί» στην τελική κούρσα, επικρατώντας με 1-2 επί της τυπικά γηπεδούχου Μυρίκης, το Σάββατο 25/2. Οι «πορτοκαλί» του Λάκη Αναστασόπουλου ήταν ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του 90λεπτου, προηγήθηκαν με 2-0 στο Α’ ημίχρονο [Χρυσάφης 27’, Πλεξίδας 33΄ (αυτογκόλ), δέχτηκαν όμως γκολ στην επανάληψη (Ν. Κωστής 67’), με την ομάδα του Δημήτρη Αντωνίου να επιδεικνύει μαχητικότητα και πείσμα παρά το ελλιπές ρόστερ.

Η 2η αγωνιστική συνεχίζεται με τον αγώνα Αίολος-Μυρίκη, το Σάββατο 3 Μαρτίου (15.00), στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου. Οι παίκτες του Δημήτρη Τσιγαρίδα θέλουν πάση θυσία τη νίκη ώστε να μην αφήσουν την Ποταμιά να ξεφύγει βαθμολογικά, ενώ το νεανικό σύνολο του Αντωνίου θα αγωνιστεί χωρίς άγχος για μια καλή εμφάνιση. Ρεπό έχει η Ποταμιά.

Εάν κάποια από τις δύο διεκδικήτριες ομάδες για τον τίτλο (Ποταμιά και Αίολος) δεν "στραβοπατήσουν" στα ματς με τη Μυρίκη, τότε το πρωτάθλημα θα κριθεί στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, πιθανόν ακόμα και στην τελευταία αγωνιστική (Αίολος-Ποταμιά στις 1/4).