Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2019

ev media-logo

Ο ΑΠΟΚ υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 από τα Καμένα Βούρλα και έκλεισε άδοξα τη χρονιά

KAMENA-APOK

Με ένα απρόσμενο αποτέλεσμα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη Δ΄ Εθνική η ομάδα του ΑΠΟΚ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τα Καμένα Βούρλα. Πάντως, ακόμα και να κέρδιζε δεν θα άλλαζε κάτι, καθώς ο Πυργετός (τον οποίο ουσιαστικά «κυνηγούσε») πήρε την ισοπαλία που ήθελε με αντίπαλο τον Α.Ο. Καρδίτσας. Η αναμέτρηση διεξήχθη την Τετάρτη 2 Μαΐου στο Δημοτικό γήπεδο Καμένων Βούρλων για την 22η και τελευταία αγωνιστική στον 4ο Όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος.

Συνθέσεις Ομάδων
Καμένα Βούρλα (Μαραζόπουλος Θωμάς): Λιόλιος, Τασιός, Τσίντζας (85΄ Μπατσογιάννης), Κυριλής, Χουλιάρας, Μαραζόπουλος, Θεοδοσόπουλος (53΄ Τσάρας Δ.), Παπαευθυμίου, Ασπιώτης, Βαργιανίτης (77΄ Νικολάου), Τσάρας (Γ.) Ν.
ΑΠΟΚ (Σερμπέσης Παύλος): Ρεσίτης, Πασσάς (77΄ Γενιτσαρόπουλος Κ.), Συγκελόπουλος, Πολυτσέρης, Κρασιάς, Ζαραβέλης, Ντουφεκιάς (86΄ Φλωράκης), Κατσαδούρος, Κουρλός (61΄ Γενιτσαρόπουλος Αλ.), Μπακαλίδης, Γεωργακόπουλος.
* Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαλβατζάκος Στέλιος, με βοηθούς τους Τσιγγινέ Χρήστο και Τριάντο Χρήστο του Συνδέσμου Θεσσαλίας. Παρατηρητής αγώνα: Καράμπελας Κώστας.
KAMENA-APOK-1

* Αν και ο ΑΠΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, περιορίστηκε στο ισόπαλο 2-2 με την ουραγό ομάδα των Καμένων Βούρλων. Τα πολλά αμυντικά προβλήματα έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους έφεραν τους Ευρυτάνες δυο φορές πίσω στο σκορ. Ούτε η τύχη ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων που είδαν δυο προσπάθειές τους να σταματούν στο δοκάρι (η μία σε εκτέλεση πέναλτι και η δεύτερη στο 1-1), ενώ ένα είχαν και οι γηπεδούχοι με το σκορ στο 2-2.
1ο ημίχρονο: Στο 4΄, σε σέντρα του Πασσά από τα δεξιά, ο Κατσαδούρος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια. Στο 13΄, στην πρώτη τους ευκαιρία τα Καμένα Βούρλα άνοιξαν το σκορ: ο Τσίντζας σέντραρε από τα δεξιά και ο Βαργιανίτης με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Στο επόμενο λεπτό, σε μαρκάρισμα του Μπακαλίδη από τον Χουλιάρα στην περιοχή, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, όμως ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στον αγώνα. Στο 15΄, ο Γεωργακόπουλος μετά από προσωπική ενέργεια, ανατράπηκε στην περιοχή από τον Χουλιάρα και ο διαιτητής έδωσε την παράβαση. Ο Μπακαλίδης, όμως,  που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια άουτ!!  Στο 21΄, ο Κουρλός σέντραρε από τα δεξιά για τον Γεωργακόπουλο, ο οποίος αφού στόπαρε μέσα στην περιοχή με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

KAMENA-APOK-2

Στο 30΄, ο Ρεσίτης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ τη μακρινή (από το χώρο του κέντρου!!) εκτέλεση φάουλ του Χουλιάρα. Στο 37΄, ο Συγκελόπουλος πάσαρε στον Μπακαλίδη, ο οποίος από καλή θέση σούταρε, όμως ο Λιόλιος σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε τη μπάλα. Άουτ κατέληξε η εκτέλεση φάουλ του Τσίντζα στο 39΄ λίγο έξω από την περιοχή και στην αγκαλιά του Ρεσίτη η κεφαλιά του Ασπιώτη σε σέντρα του Τσάρα στο 45΄.
2ο ημίχρονο: Στο 50΄, ο Κουρλός πάσαρε στον Μπακαλίδη, ο οποίος με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο επόμενο λεπτό, ο «άγραφος νόμος» μίλησε υπέρ των γηπεδούχων: ο Βαργιανίτης πάσαρε στον Τσάρα Ν., ο οποίος αφού πραγματοποίησε όμορφη ατομική ενέργεια με πλάσε έκανε το 2-1.
Σουτ του αφύλαχτου Ασπιώτη στο 55ο λεπτό έφυγε μόλις άουτ, ενώ νέα μεγάλη ευκαιρία απώλεσε ο ΑΠΟΚ στο 68΄, με τα διαδοχικά σουτ των Γεωργακόπουλου και Πολυτσέρη να ανακόπτονται πάνω στη γραμμή τέρματος!!
Στο 71΄, ύστερα από σέντρα του Γενιτσαρόπουλου Αλ. από δεξιά, ο Γεωργακόπουλος με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ως οφσάιντ ακυρώθηκε γκολ του Κατσαδούρου στο 75ο λεπτό, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΑΠΟΚ. Στο δοκάρι χτύπησε η εκτέλεση φάουλ του Ασπιώτη στο 78΄, ενώ άουτ έφυγε το δυνατό σουτ του Συγκελόπουλου τέσσερα λεπτά μετά.
Στο 83΄, ο Λιόλιος απέκρουσε με δυσκολία τη σέντρα-σουτ του Γενιτσαρόπουλου Κ., ενώ στην επαναφορά ο Μπακαλίδης από κοντά έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις, ο Συγκελόπουλος πάσαρε στον Μπακαλίδη, ο οποίος πιεζόμενος έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Και πάλι οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε σπρώξιμο του έμπειρου επιθετικού του Βελουχίου.
KAMENA-APOK-3

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (13΄) 1-0 Βαργιανίτης, (21΄) 1-1 Γεωργακόπουλος, (51΄) 2-1 Τσάρας Ν., (71΄) 2-2 Γεωργακόπουλος.
* Χαμένο πέναλτι: (15΄) Μπακαλίδης. * Δοκάρια: (78΄ φάουλ) Ασπιώτης - (15΄ πέν., 50΄) Μπακαλίδης. * Διακριθέντες Καμένων Βούρλων: Βαργιανίτης, Τσάρας Ν., Ασπιώτης.
* Διακριθέντες ΑΠΟΚ: Γεωργακόπουλος, Συγκελόπουλος, Ζαραβέλης.

Στο… παρασκήνιο
* «Θερμή» υποδοχή επιφύλαξαν λιγοστοί φίλαθλοι του Λιανοκλαδίου, οι οποίοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έβριζαν στους παίχτες του ΑΠΟΚ, με κυριότερους αποδέκτες τους Μπακαλίδη, Συγκελόπουλο και Πασσά, αλλά και τον προπονητή της ομάδας Παύλο Σερμπέση.

KAMENA-APOK-4

* Περίπου 10 άτομα από την Ευρυτανία παρακολούθησαν το παιχνίδι από τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου.
* Τον πρώτο τους βαθμό ύστερα από επτά σερί ήττες πήραν τα Καμένα Βούρλα.
* Με 10λεπτη περίπου καθυστέρηση άρχισε το δεύτερο μέρος, λόγω της αναγκαστικής και αιφνίδιας αποχώρησης του γιατρού αγώνα!! Μέχρι να επιστρέψει χρέη γιατρού ανέλαβε συνάδελφός του που βρέθηκε στο γήπεδο.
* Μετά τη λήξη του αγώνα ο Μπακαλίδης είχε ολιγόλεπτη συνομιλία με άτομα, τα οποία αν και ήταν γνωστοί και «έπιναν μαζί καφέ παλιότερα», όπως έλεγε ο ίδιος, τον έβριζαν στη διάρκεια του αγώνα.

KAMENA-APOK-5

* Πληροφορίες λένε ότι ο Πρόεδρος του ΑΠΟΚ Νίκος Γκορόγιας σε συνομιλία που είχε με τους Κουκούλη και Τρούκη (ποδοσφαιριστές του Α.Ο. Καρδίτσας) πήρε τη διαβεβαίωση ότι θα «χτυπήσουν» το ματς με τον Πυργετό.
Τα νέα όμως δεν ήταν ευχάριστα (1-1 το τελικό σκορ στη Λάρισα) και αυτό ίσως επηρέασε και τις προσπάθειες των Ευρυτάνων που είχαν το μυαλό τους (περισσότερο) σε αυτό το ματς.
* Μόνη ελπίδα για τον ΑΠΟΚ πλέον απομένει η αναδιάρθρωση που λόγω οικονομικών ίσως οδηγήσει στην άνοδο και του δευτεραθλητή του ομίλου και παράλληλα στη σωτηρία του έβδομου στην κατάταξη που είναι ο ΑΠΟΚ.

KAMENA-APOK-7

Δηλώσεις
Παύλος Σερμπέσης
(Προπονητής ΑΠΟΚ)
Είναι δύσκολο να πείσεις τους ποδοσφαιριστές να παλέψουν όταν γνωρίζουν όλα όσα έχουν συμβεί. Εμείς όμως προσπαθήσαμε και πιστεύω πως αν άλλαζε κάτι στο ματς Πυργετός-ΑΟΚ (όπου βρισκόταν το μυαλό μας) θα κερδίζαμε και εμείς.
Όσον αφορά τη δική μας αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος του ΑΠΟΚ με πολλές χαμένες ευκαιρίες, πέναλτι και δυο δοκάρια. Όλοι (ακόμα και αντίπαλοι μας στη ζώνη του υποβιβασμού) αναγνωρίζουν την αξία αυτής της ομάδας που έπεσε άδικα με όσα πρωτόγνωρα έγιναν με την Ελασσόνα. Η δουλειά που έγινε φάνηκε και όσα ακούγονται από λιγοστούς άσχετους δεν έχουν βάση.
Σε ερώτηση αν η ομάδα υποβιβάσθηκε λόγω της ήττας από τον Ταυρωπό, ο κ. Σερμπέσης ήταν κάθετος: «Παπαγαλάκια» (ευτυχώς λίγα) υπήρχαν που δεν ήθελαν το καλό της ομάδας και δεν αναγνώριζαν την δουλειά που έγινε μέσα στην χρονιά. Το Βελούχι κέρδισε την Αναγέννηση Καρδίτσας που δεν έχανε πουθενά. Κανείς δε θα έλεγε τίποτα αν συνέβαινε το αντίθετο. Όλα κρίθηκαν με όσα έγιναν τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Δεν έχει ξαναγίνει ούτε πρόκειται να συμβεί ξανά ομάδα που είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία να τα παρατάει λίγο πριν το τέλος του πρωταθλήματος.
Ο τεχνικός της ομάδας κλείνοντας τόνισε για το μέλλον της ομάδας: Ο ΑΠΟΚ αυτή την στιγμή έχει την ανάλογη υποδομή και πιστεύω πως όχι μόνο θα βγει πρωταθλητής στην Ευρυτανία, αλλά θα έχει και άμεση επάνοδο στην Δ΄ Εθνική. Οι παίκτες έχουν δουλευτεί και έχουν αποκτήσει πολλές εμπειρίες, ώστε να επιστρέψει ο σύλλογος εκεί όπου ανήκει.