Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2018

ev media-logo

Τρεις Ευρυτάνες στα Γιάννενα. Συμμετοχές στα 30 και 10 χιλιόμετρα του 12ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων

Περισσότεροι από 1.500 δρομείς, από την Ελλάδα και το εξωτερικό, συμμετείχαν στον 12ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων και έτρεξαν περιμετρικά της λίμνης Παμβώτιδας, την περασμένη Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου. Στη γραμμή της εκκίνησης βρέθηκαν και τρεις Ευρυτάνες δρομείς, που ταξίδεψαν ως τα Ιωάννινα και ευχαριστήθηκαν μια όμορφη διαδρομή με υψηλό ανταγωνισμό και καλοκαιρινές θερμοκρασίες.kolimenos-liangkos-kontokostas11

Ο Χρήστος Λιάνγκος πήρε μέρος στη μεγάλη διαδρομή των 30 χιλιομέτρων, όπου έτρεξαν 1050 δρομείς. Ο 30χρονος κάλυψε την απόσταση σε 2 ώρες, 39’ και 27’’ και κατετάγη στην 354η θέση, ενώ λίγα μόλις λεπτά αργότερα περνούσε τη γραμμή του τερματισμού ο Χρήστος Κοντοκώστας, ο οποίος με επίδοση 02.42.41 ήταν 407ος. Στο 10άρι, όπου πήραν εκκίνηση 450 αθλητές, ο 27χρονος Δημήτρης Κολλημένος έτρεξε σε χρόνο 57.56 και τερμάτισε στη 249η θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως νικητής στα 30χλμ ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, κορυφαίος αθλητής στο ορεινό τρέξιμο, ο οποίος αυτή την περίοδο βρίσκεται στο Καρπενήσι για προετοιμασία ενόψει του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών, τον Νοέμβριο. Αντίστοιχα, στις Γυναίκες πρώτη αναδείχθηκε η Ράνια Ρεμπούλη, που επιλέγει κάθε καλοκαίρι το Καρπενήσι για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.