Κυριακή, 25 Αυγούστου 2019

ev media-logo

2ο Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης Δήμου Καρπενησίου-Τα παιχνίδια της πρώτης εβδομάδας

Άρχισε το τουρνουά καλαθοσφαίρισης με τα παιχνίδια της πρώτης εβδομάδας. Κοντά στις προσπάθειες των ομάδων είναι και ο κόσμος που δείχνει πόσο λείπει από την πόλη του Καρπενησίου το άθλημα του μπάσκετ.

mpasket-1

2ος Όμιλος  -1η αγωνιστική
Sporting B.C.  ΑΛΑΚ - Krenti Bulls 74 - 40
Με το δεξί μπήκε στο τουρνουά η ομάδα του Sporting. καθώς επικράτησε εύκολα των Krenti Bulls με 74-40.  Η ομάδα της Κρέντης φάνηκε ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια  οι τυπικά γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη.
* Διαιτητές: Χουσιάδας - Κατσιαρής
Sporting (74): Ξαγάρας 6 (2), Λάππας 2, Καμπερίδης 28 (6), Νικόπουλος 6, Κρουστάλλης 10, Χαντζής 13, Αρκουμάνης Γ. 4, Αρκουμάνης Αλ. 5 (1), Θάλλας, Σαπούνης Ηλ., Κάτοικος.
Krenti (40): Βούρτσας Ν. 8, Μάκκας Κ., 11, Ντάλλας Σ. 7 (1), Κουτσιούμπας, Βούρτσας Γ. 5 (1), Βούρτσας Λ., Μάκκας Ε. 5 (1), Βλάχος 4, Ντάλλας Ν.

Πρωτέας-Μακρακώμη 41 - 53
Εντυπωσιακό ματς διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (9/5) που ανέδειξε νικήτρια τη Μακρακώμη.
Η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε 1-11, στο 10΄ και 7-26 στο ημίχρονο. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου άρχισε την αντεπίθεσή του ο Πρωτέας, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στο 40-48, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο. Πολύ νευρικός ο Καλοπήτας στο τελευταίο διάστημα, που πάντως (κουτσαίνοντας ελαφρά!) συνεχάρη την αντίπαλη ομάδα.

mpasket-2

* Διαιτητές: Σταλίκας - Χαλκιάς
Πρωτέας (41): Λέρης 9 (3), Ντουφεκιάς 7 (1), Λαμπρόπουλος 3, Χαντζόπουλος, Κουρλός 7 (2), Λέντζος 2, Δροσίνης Ι. 1, Γερονίκος 3 (1), Σακαμπέτης, Καλύβας 9 (3)
Μακρακώμη (53): Παπασάρας 12 (1), Καλοπήτας 6, Στεφανής 20, Σκαργιώτης Αλ., Χατήρας, Μακρής 6, Τρουμπουλός, Γρίβας 9 (1).

Γυμναστές - Cinema 31 - 83
Πολυβόλο το Cinema συνέτριψε (παίζοντας ταυτόχρονα εξαιρετική άμυνα) διέλυσε με 83-31 τους Γυμναστές. Κόντρα στην περσινή τους ομάδα τέθηκαν οι Σαμαντάς και Καραγρηγορίου, ο οποίος την …σκότωσε, έχοντας στο παλμαρέ του (και) 3 καρφώματα. Σήκωσε το Κλειστό στον αέρα (!) ο Χειλάς, όταν πέτυχε καλάθι. Ο Φλωράκης (Ε.) Ι., δεν αγωνίστηκε στην επανάληψη, αφού προείχε η προπόνηση με τον ΑΠΟΚ.

mpasket-3

Διαιτητές: Ηλιάδης - Σταλίκας
Γυμναστές (31): Φλωράκης (Ε.) Ι. 10, Μουτσούλας, Γαλανός 7 (1), Λέρης 2, Τσιγαρίδας 1, Καλαμπάκας 5, Μπαρούχας 4, Φλωράκης (Κ.) Ι. 2,
Cinema (83): Ζαγκότσης 2, Χειλάς 2, Καραγρηγορίου 29 (2), Κουτρομάνος 6, Βλάχος 1, Πανάρας 4, Οσμενάϊ 10 (2), Σαμαντάς 5 (1), Σταμάτης 8, Φακίτσας 4, Λερογιάννης 12.

1ος Όμιλος - 1η αγωνιστική
Αστέρας - ΠΑΚ 74 - 56
Σκούρα τα βρήκε για 30 λεπτά ο κάτοχος του τίτλου Αστέρας, καθώς συνάντησε τη σθεναρή αντίσταση της Ακαδημίας Μπάσκετ. Η ΠΑΚ μάλιστα με χαρακτηριστική ευστοχία έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 34-38. Στην 3η περίοδο ο Αστέρας παίζοντας ασφυκτική άμυνα (πιέζοντας σε όλο το γήπεδο) πέρασε μπροστά με 52-44, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος άνοιξαν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 74-58. Στα αξιοσημείωτα το «φιλικό πείραγμα» στον Θανάση Γιαννόπουλο από φίλους του Αστέρα με πανό που έγραφε: «Τάμι Προδότη μ…α Λαγκαδιώτη, Φιλιά Αστέρας».

MPASKET

Διαιτητές: Χουσιάδας - Σταμάτης.
Αστέρας (74): Ηλιάδης 30 (1), Δόσης 9, Κατής Α. 15 (1), Φλωράκης 5, Χονδρός 2, Τσουκαλάς 6, Κόκκοτος 2, Ζαγκότσης 5 (1), Κατής Δ.
Π.Α.Κ. (56): Χαλκιάς 16 (4), Ζαχαρόπουλος 3 (1), Πιπέρας 9 (1), Λαθύρης Ν. 6 (2), Ντρίβας 10, Ανδρέου 6, Κοτρώτσιος, Σιώκος 6, Γραμματίκας.

Σ.Φ.Κ. - ΤΕΙ  50 - 57
Οι φοιτητές επιδεικνύοντας περίσσειο πάθος, πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, δεν το έχασαν σε κανένα σημείο και έφτασαν στη νίκη με 57-50 απέναντι στην 8μελή αποστολή των Φαρμακείων. Κόντρα στους συμφοιτητές του αγωνίστηκε ο Κύπριος Νεοφύτου.

mpasket-4

Διαιτητές: Χουσιάδας - Λερογιάννης
Σ.Φ.Κ. (50): Οικονόμου 2, Κοτσάνης 2, Ράικος 10 (1), Μπουμπουρής 2, Κουτσούμπας 15 (3), Ιωάννου 5, Κεφαλάς 4, Νεοφύτου 10 (2)
ΤΕΙ (57): Ραχιώτης 26, Γουρέλης 2, Κάδος 16 (2), Βγενόπουλος 9 (3), Διομήδης, Καντούνης 2, Αργυρόπουλος 2, Αυγουλής, Γιαννής, Στοφόρος.

2ος Όμιλος - 2η αγωνιστική
Παρέα - Sporting 32 - 82
Παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και παίζοντας σκληρή άμυνα η ομάδα του Sporting  επικράτησε εύκολα της Παρέας με 82-32.
Η Παρέα φάνηκε ανέτοιμη και με εμφανές πρόβλημα στο σκοράρισμα παρά τα πολλά ριμπάουντ που μάζεψε. Πανό με το όνομα της ομάδας ανέρτησε η Παρέα. Ο αρχηγός της ΠΑΚ Γιάννης Χαλκιάς ήταν ο προπονητής της Sporting!! Στα… περίεργα η διαμαρτυρία του Χατζή για ένα φάουλ με την διαφορά στο +45 (!), που τον έστειλε (μαζί με τεχνική ποινή) πρόωρα στον πάγκο.

mpasket-5

Διαιτητές: Σταλίκας - Χουσιάδας.
Παρέα (32): Κολλημένος, Σκαρμούτσος 7 (2), Χρυσαφόπουλος 7, Αναγνώστου 7(2), Πασσάς, Κολοκώτσιος 7(1), Αναγνωστάκης 2, Καλύβας 2, Κοκοτίνης, Τζαβαλής, Τσούκο.
Sporting (82): Νικόπουλος 9 (1), Ξαγάρας 13, Χαντζής 20, Αρκουμάνης Γ. 7, Θάλλας 8, Σαπούνης, Κρουστάλλης 7, Καμπερίδης 12 (2), Κάτοικος 2, Λάππας 4.

Krenti - Πρωτέας 60 - 55
Στο καλύτερο ματς από πλευράς διακύμανσης σκορ και σασπένς η Κρέντη πήρε τη νίκη με 60-55 στην παράταση.
Στο πρώτο μέρος η Κρέντη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, όμως στην επανάληψη ο Πρωτέας έφερε το ματς σε ισορροπία. Λίγο πριν το τέλος με τρίποντο του Λέρη έγινε το 49-49, η μια βολή του Ντουφεκιά έκανε το 49-50, ενώ το «χαζό» φάουλ του Δροσίνη Γ.  (3δεύτερα πριν το τέλος) έδωσε την ευκαιρία στον Λάππα με ½ βολές να πάει το ματς στην παράταση (50-50). Εκεί η ευστοχία της Κρέντης από τις βολές της έδωσε την δίκαια -πρώτη της- νίκη. Παίχτης του ματς φυσικά το θωρηκτό Λάππας.

mpasket-6

Διαιτητές: Ηλιάδης - Χαλκιάς
Krenti (60): Λάππας Μ. 33 (2), Βούρτσας Γ. 9, Βούρτσας Ν. 5, Μάκκας Κ. 7, Ντάλλας 2, Κουτσιούμπας 2, Λεπενιώτης Π., Μάκκας Ε. 2
Πρωτέας (55): Δροσίνης Ι. 17, Κουρλός 10, Ντουφεκιάς 10, Χαντζόπουλος, Γερονίκος 5, Λέντζος, Λαμπρόπουλος, Δροσίνης Γ., Σακαμπέτης, Λέρης 6 (2), Καλύβας 7 (1).

1ος Όμιλος - 2η αγωνιστική
Άτλας - Cinema 65 - 57 (ρεπορτάζ στο επόμενο φύλλο)

mpasket-9
Δεν ήταν σοβαρός ο τραυματισμός του Ν. Βούρτσα των Krenti Bulls στον αγώνα με τον Sporting