Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

«Φτερωτός» Ελευθερίου στην Αυστρία, εντυπωσίασε σε διεθνή ομαδικό αγώνα στις Άλπεις (ΦΩΤΟ)

Μια ξεχωριστή, διεθνή δρομική εμπειρία έζησε ο Δημήτρης Ελευθερίου, Ευρυτάνας αθλητής στο τρέξιμο βουνού. Ο Μεγαλοχωρίτης δρομέας πήρε μέρος στη διοργάνωση Grossglockner Ultra Trail, αγώνας απαιτητικός με παρατεταμένες αναβάσεις-καταβάσεις σε δύσκολα μονοπάτια με μεγάλες κλίσεις γύρω από τη μεγαλύτερη κορφή της Αυστρίας, το Grossglockner των 3.798μ.2

Ως μέλος ελληνικής ομάδας δύο ατόμων (με τον συναθλητή του Νίκο Καλοφύρη), ο Ελευθερίου  έτρεξε 50 χλμ και ήταν κατά γενική ομολογία εξαιρετικός. Πρώτος έτρεξε ο συναθλητής του, Νίκος Καλοφύρης, που κάλυψε 60χλμ. Η ελληνική ομάδα (της Dynafit) τερμάτισε στη 2η θέση της γενικής κατάταξης και ανέβηκε στο βάθρο των νικητών.

«Η διαδρομή απίστευτη αλλά και απαιτητική ταυτόχρονα λόγω τερέν... Περάσματα από παγετώνες, χιονούρες, βράχια από γρανίτη, λίμνες, φράγματα και τούνελ που σε συνδυασμό με τους αμέτρητους καταρράχτες γύρω σου, έμοιαζε με πίνακα ζωγραφικής! What a race!», σχολίασε για τη συμμετοχή στον αγώνα ο 34χρονος.