Κυριακή, 8 Δεκεμβρίου 2019

ev media-logo

Τον ισχυρό και πρωτοπόρο Πιερικό υποδέχεται η Ποταμιά στο Καρπενήσι (Κυριακή 1/12)

από την έντυπη έκδοση

Επιτακτική είναι η ανάγκη εξεύρεσης βαθμών για την Ποταμιά, που παραμένει με τη «φτωχή» συγκομιδή των δύο (2) βαθμών ύστερα από 10 αγωνιστικές, μοιραία στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.potamia-11ada-arxeio1

Ήττα στην Τσαριτσάνη

Την όγδοη ήττα της σε δέκα αγωνιστικές γνώρισε ο Α.Ο. Ποταμιά, που την Κυριακή 24 Νοεμβρίου αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Οικονόμο Τσαριτσάνης. Οι Μεγαλοχωρίτες έχασαν με 2-0, παρουσίασαν ωστόσο ανταγωνιστική εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχοντας πρώτο μέλημά τους την προάσπιση των μετόπισθεν.

Στο α’ ημίχρονο οι Ευρυτάνες κατάφεραν να μην απειληθούν ιδιαίτερα, καθώς σουτ των γηπεδούχων έφυγαν άουτ και επίσης ο Ανδρούτσος αποσόβησε ξανά κινδύνους (στο 6’ απέκρουσε σουτ του Δραχαλίβα, στο 45’ του Καραλούλη). Μάλιστα, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταμούλη, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

tsaritsani-potamia-2-0

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και εν τέλει δικαιώθηκαν: στο 58’ ο Μπαλογιάννης έκανε κούρσα από δεξιά, γύρισε τη μπάλα προς τον Μουλτσιά και ο τελευταίος από κοντά νίκησε για πρώτη φορά τον μέχρι τότε ανίκητο τερματοφύλακα της Ποταμιάς (1-0).

Ο κίπερ του Α.Ο.Π. είχε και άλλες επεμβάσεις στη συνέχεια, νικήθηκε όμως για δεύτερη φορά στο 94’ ύστερα από έντονη πίεση στα καρέ των Ευρυτάνων.

Είχε προηγηθεί, λίγα λεπτά νωρίτερα, αποβολή του αμυντικού Φαρμάκη για την Ποταμιά (2η κίτρινη). Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Αμερικάνου Κρίστιαν Ρομάν στην ομάδα, καθώς οι δύο πλευρές χώρισαν τους δρόμους τους.

Όπως ήδη αναφέρθηκε, ύστερα από το πέρας της 10ης αγωνιστικής, η Ποταμιά παραμένει στην τελευταία θέση με συγκομιδή 2 βαθμών (δύο ισοπαλίες). Η διαφορά από την 8η θέση (Αταλάντη) που οδηγεί στη σωτηρία, απέχει ήδη 11 βαθμούς.

Με τον Πιερικό στο Καρπενήσι

Για την 11η αγωνιστική η Ποταμιά θα υποδεχθεί στο Καρπενήσι τον Πιερικό, σε μια αναμέτρηση υψηλού βαθμού δυσκολίας, καθώς οι φιλοξενούμενοι οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος και αποτελούν πιθανόν την πληρέστερη ομάδα του ομίλου. Η αναμέτρηση θα γίνει την Κυριακή 1η Δεκεμβρίου, στις 3.00 το μεσημέρι, στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου.

Πάντα, ένα παιχνίδι του πρώτου με τον τελευταίο έχει σαφές και αδιαφιλονίκητο φαβορί, οι Μεγαλοχωρίτες ωστόσο είναι δεδομένο ότι θα προσπαθήσουν για το καλύτερο, δεδομένου ότι προέρχονται και από 4 σερί ήττες. Ο Πιερικός, σε 10 αγώνες, έχει πετύχει 8 νίκες (1 ήττα-1 ισοπαλία) και στο Καρπενήσι θα προσπαθήσει να διευρύνει την απόσταση από τις υπόλοιπες ομάδες (ήδη στο +6 από τον Θησέα Αγριάς).

Όπως αναφέρει το www.katerinisports.gr, η ομάδα του Πιερικού προπονείται (από την Τετάρτη 27/11) στο -πλαστικό- ενωσιακό γήπεδο της ΕΠΣ Πιερίας, προκειμένου να προσαρμοστεί στις συνθήκες του κυριακάτικου αγώνα στο Καρπενήσι.