Τρίτη, 21 Ιανουαρίου 2020

ev media-logo

2ο Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης Δήμου Καρπενησίου - Αρχίζουν οι αγώνες νοκ-άουτ

BASKET-
Ολοκληρώθηκε η φάση των δυο ομίλων του Τουρνουά Καλαθοσφαίσης Δήμου Καρπενησίου. Την πρόκριση από τον 1ο Όμιλο πήραν οι: Αστέρας, Γρανίτσα, Άτλας και ΤΕΙ, ενώ τα τέσσερα εισητήρια του δευτέρου ομίλου κέρδισαν οι: Cinema, Μακρακώμη, Sporting.

 
1ος Όμιλος
5η αγωνιστική
Αστέρας-Γρανίτσα 103 - 61

BASKET-1
 
Με την πρώτη κατοστάρα της διοργάνωσης ολοκληρώθηκε και τυπικά η πρώτη φάση για τον Όμιλο. Ο Αστέρας σκόρπισε με 103-61 την  Γρανίτσα και τώρα συγκρούεται με τους Γυμναστές για μια θέση στα ημιτελικά. 
Μετά το 16-10 ο Αστέρας «πάτησε γκάζι» και έκλεισε το ημίχρονο στο 46-25. Ο ρυθμός δεν έπεσε στο ημίχρονο και το τελικό 103-61 κρίνεται… φυσιολογικό. 
Ο Λ. Γούλας πέτυχε σχεδόν όλους τους πόντους της Γρανίτσας (54!) αναλαμβάνοντας και όλες τις επιθετικές ενέργειες της ομάδας του. Στην αντίπερα όχθη ο Ηλιάδης έβαλε 42 και ήταν ο κορυφαίος των νικητών. 
* Με μόλις 5 άτομα κατέβηκε να αγωνιστεί η Γρανίτσα (απόντες οι Σκόνδρας, Στ. Γούλας και Δ. Γούλας) και με 3 ολοκλήρωσε το ματς μετά τις αποβολές των Ζήκα και Κ. Καρδαμπίκη προς το τέλος του αγώνα.
* Διαιτητές: Σταμάτης - Χουσιάδας
* Δεκάλεπτα: 21-18, 46-25, 73-36, 103-61
Αστέρας (103): Ηλιάδης 42 (1), Κατής Α. 21 (1), Χονδρός 12, Τσουκαλάς 12 (1), Δόσης 11, Φλωράκης 3, Κατής Δ. 2, Κόκκοτος.
Γρανίτσα (61): Γούλας Λ. 54 (5), Μπισμπίκης 7, Καρδαμπίκης, Τάκης, Ζήκας.
 
2ος Όμιλος
6η αγωνιστική
Μακρακώμη-Sporting 63-62

BASKET-2
 
Στο καλύτερο ματς από άποψη ενδιαφέροντος και σασπένς  η Μακρακώμη πέτυχε νίκη-πρόκριση απέναντι στον Sporting ο οποίος μαθηματικά δεν είχε προκριθεί, καθώς κινδύνευε να μείνει εκτός, έχοντας μάλιστα ρεπό την τελευταία αγωνιστική!! 
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Sporting ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ η αντεπίθεση των Φθιωτών οδήγησε σε ένα χιτσκοκικό φινάλε. Η Μακρακώμη προηγήθηκε με 59-54, ενώ λίγα δεύτερα πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο 62-62. Εν τέλει η μια εύστοχη βολή του Παπασάρα και το χαμένο τρίποντο του Ξαγάρα στην εκπνοή χάρισαν τη σπουδαία νίκη στη Μακρακώμη.
* Διαιτητές:  Ηλιάδης - Χουσιάδας
* Δεκάλεπτα: 10-17, 31-27, 49-44, 63-62
Μακρακώμη (63): Καλοπήτας 11, Μακρής 14 (1), Στεφανής 14, Παπασάρας 13 (2), Γρίβας 10, Χατήρας 1, 
Sporting (62): Νικόπουλος 17 (2), Καμπερίδης 17(2), Ξαγάρας, Κρουστάλλης 10, Αρκουμάνης Αλ. 7 (1), Κάτοικος 5, Αρκουμάνης Γ. 4, Σαπούνης 2.
 
Γυμναστές - Krenti 37 - 52

BASKET-3
 
Έχοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά η Κρέντη κέρδισε εύκολα τους Γυμναστές, οι οποίοι αγωνιζόμενοι χωρίς τους επαγγελματίες παίχτες που έχουν στο ρόστερ τους δεν έδειξαν ικανοί να κοντράρουν τους «πορτοκαλί». 
Την διαφορά την έκανε ο ήρεμος γίγαντας Μ. Λάππας, ο οποίος κυριάρχησε στα δυο καλάθια. Οι Bulls κυνήγησαν ως ένα σημείο και το +24, που θα τους έδινε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμιών.
* Οι συνεχόμενες διαμαρτυρίες των τυπικά γηπεδούχων οδήγησαν σε δυο τεχνικές ποινές από τον Χαλκιά, στους: Φλωράκη (Κ.) Ι. (19΄) και Φλωράκη (Ε.) Ι. (37΄).  
* Εναντίον των συμπαιχτών τους στο ποδόσφαιρο τέθηκαν οι Καλαμπάκας και Τσιγαρίδας
* Διαιτητές: Κόκκοτος - Χαλκιάς
* Δεκάλεπτα: 12-12, 21-28, 27-43, 37-52
Γυμναστές (37): Φλωράκης (Κ.) Ι. 5, Φλωράκης (Ε.) Ι. 21 (1), Τσιγαρίδας, Καλαμπάκας, Κόγιας 2, Κουτούμπας, Γαλανός 9.
Krenti (52): Βούρτσας Ν. 13 (1), Λάππας Μ. 21, Ντάλλας Σ. 2, Κουτσιούμπας 8, Βούρτσας Γ. 8, Βούρτσας Λ., Φεγγούλης.
 
Πρωτέας - Παρέα 56 - 43 

BASKET-4
 
Ο Πρωτέας επικράτησε στο ντέρμπι των ουραγών του 2ου Ομίλου της Παρέας με 56-43 και έτσι πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Η Παρέα γνώρισε άλλη μια ήττα, «πληρώνοντας» ένα νεκτό διάστημα στο δευτερο 10λεπτο, όπου η διαφορά μετά το 25-20 εκτοξεύτηκε στο 33-22 (σκορ ημιχρόνου). Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ήταν σχεδόν ισόπαλες στο επιμέρους σκορ (23-21), όμως οι «πράσινοι» πληγώθηκαν από τη σωρεία χαμένων βολών με μπροστάρη τον Χρυσαφόπουλο, που έχασε 8-9 σουτ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. 
Ο Πρωτέας υπερίσχυσε κάτω από τα καλάθια και πήρε δίκαια, αλλά και υπερβολική (σε διαφορά) νίκη απέναντι στην ελλιπέσταστη Παρέα, που είχε και επτά απουσίες. 
* Ντεμπούτο για τους Ρούσση και Παπαρούπα.
* Διαιτητές: Κόκκοτος - Χουσιάδας
* Δεκάλεπτα: 21-12, 33-22, 42-29, 56-43
Πρωτέας (56): Χαντζόπουλος, Λαμπρόπουλος 12, Γερονίκος 10 (2), Κουρλός 10 (2), Δροσίνης Ι. 9, Ντουφεκιάς 7, Καλύβας Κ. 4, Ρούσσης 4, Δροσίνης Γ., Σακαμπέτης.
Παρέα (43): Κολλημένος 2, Χρυσαφόπουλος 14 (2), Παπαρούπας 9 (1), Κολοκώτσιος, Σκαρμούτσος 5 (1), Κατελούζος 5 (1), Πασσάς 2, Καλύβας Τ. 6 (2).
 
7η αγωνιστική
Παρέα - Cinema 42 - 65

BASKET-5
 
Παρά το γεγονός πως έπαιζε το δεύτερο παιχνίδι της σε λιγότερο από 24 ώρες η «λειψή» λόγω απουσιών Παρέα έπαιξε χωρίς άγχος και ήταν ανταγωνιστική για περίπου 25΄, πραγματοποίησε την πιο μεστή εμφάνιση της, απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του Cinema. 
Στην εκπνοή, το καλάθι του Κουτρουμάνου από …το σπίτι του (περίπου από τη σέντρα) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (42-65)!!
* Το παιχνίδι έγινε την περασμένη Παρασκευή (8/6) υπό αφόρητη ζέστη στις 3μμ, κατόπιν συμφωνίας των δυο ομάδων, με τις όποιες αντιπροτάσεις να πέφτουν στο κενό.
* Διαιτητές: Σταλίκας - Χαλκιάς
* Δεκάλεπτα: 6-21, 20-31, 31-49, 42-65
Παρέα (42): Κολλημένος 2, Χρυσαφόπουλος 14, Παπαρούπας 12, Κολοκώτσιος 8 (2), Σκαρμούτσος 4, Τσούκο 2, Πασσάς, Τζαβαλής, Κοκοτίνης.
Cinema (65): Λερογιάννης 11 (1), Οσμενάϊ 15 (3), Κουτρομάνος 14 (2), Βλάχος 7 (1), Χειλάς 7, Σταμάτης 4, Πανάρας 5, Φακίτσας 2.
 
Μακρακώμη - Krenti 65 - 60

BASKET-6
 
Αν και αδιάφορη η Μακρακώμη, με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο β΄ όμιλο κέρδισε την Κρέντη και την «πέταξε» εκτός συνέχειας. 
Οι Ευρυτάνες που ήθελαν μόνο νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και  βρισκόντουσαν συνεχώς μπροστά στο σκορ (ημίχρ. 34-39). 
Στην επανάληψη, όμως η Μακρακώμη με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (44-39), χτυπώντας κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο. Η Κρέντη δεν τα πάρατησε και προηγήθηκε ξανά στο 34΄ (55-56 και 57-58), όμως τα κρίσιμα καλάθια των Φθιωτών στο τέλος τους χάρισαν τη νίκη.
* Σε αναμένα κάρβουνα καθόντουσαν οι παίχτες του Sporting, που δεν άξιζαν την πρόκριση μετά και τις τελευταίες εμφανίσεις (με ενδεχόμενη νίκη της Κρέντης έμεναν εκτός).
* Διαιτητές: Ηλιάδης - Χουσιάδας
* Δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 53-47, 65-60
Μακρακώμη (65): Καλοπήτας 9, Στεφανής 26 (4), Παπασάρας 14, Γρίβας 11 (3), Σκαργιώτης 3 (1), Γαζής 2.
Krenti (60): Λάππας Μ. 25 (4), Βούρτσας Ν. 17 (2), Μάκκας Κ. 8 (2), Ντάλλας Σ., Κουτσιούμπας 6, Βούρτσας Γ. 2., Φεγγούλης 2, Μάκκας Ε., Λάππας Π.
 
Γυμναστές - Πρωτέας 39 - 54

BASKET-7
 
Έχοντας μόνο 5 παίχτες παρόντες οι Γυμναστές ηττήθηκαν από τον Πρωτέα με 39-54. Αρχικά οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στην επανάληψη οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τη… βοήθεια δυο τεχνικών ποινών διεύρυναν τη διαφορά και έκλεισαν θετικά τη διοργάνωση.
* Όπως συνηθίζεται σε κάθε παιχνίδι των Γυμναστών, η ομάδα χρεώθηκε δυο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρίες (Ι. (Ε.) Φλωράκης και Γαλανός). 
* Εντυπωσιακό και παραγωγικό ήταν το ντεμπούτο του Καρδαμπίκη με τον Πρωτέα.
* Διαιτητές: Σταλίκας - Ηλιάδης
* Δεκάλεπτα: 10-8, 19-18, 27-30, 39-54
Γυμναστές (39): Φλωράκης (Κ.) Ι. 4, Φλωράκης (Ε.) Ι. 23 (2), Γαλανός 10, Τσιγαρίδας 6, Καλαμπάκας
Πρωτέας (54): Χαντζόπουλος 2, Κουρλός 18 (4), Δροσίνης Ι. 10, Καρδαμπίκης 9, Λαμπρόπουλος 7, Γερονίκος 2, Λέντζος 2, Δροσίνης Γ., Ντουφεκιάς.
 
Τελική Βαθμολογία 
1ος Όμιλος
1. Αστέρας 10β.  377-270 +107 
2. ΤΕΙ 8β. 288 - 286 +2 
3. Άτλας 8β. 315-265 +50 
4. Γρανίτσα 8β. 304-331 -27  
5. Σ.Φ.Κ. 6β. 223-276 -53 
6. Π.Α.Κ. 5β. 233-312 -79 
 
2ος Όμιλος
1. Cinema 12β. 388-255 +133
2. Μακρακώμη 10β. 382-357+25
3. Sporting 9β. 371-303 +68
 4. Γυμναστές 9β. 332-380 -48 
5. Krenti Bulls * 9β. 338-316 -47 
6. Πρωτέας 8β. 288-300 -12 
7. Παρέα 6β. 235-423 -188
* Οι Krenti Bulls μένει εκτός συνέχειας, καθώς στην τριπλή ισοβαθμία με Sporting και Γυμναστές (όπου η κάθε ομάδα είχε μια νίκη) υστερελι στη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια: Sporting: +20,  Γυμναστές: -1 και Krenti: -19.
 
ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ
Κορυφαία 5αδα Α’ Ομίλου
1. Λ. Γούλας (Γρανίτσα)
3. Ηλιάδης (Αστέρας)
3. Καντούνης (ΤΕΙ)
4. Παπαδιάς (Άτλας)
5. Ραχιώτης (ΤΕΙ)
 
Κορυφαία 5αδα Β’ Ομίλου
1. Νικόπουλος (Sporting)
2. Καραντινός (Γυμναστές)
3. Στεφανής (Μακρακώμη)
4. Ίγκλι (Cinema)
5. Μ. Λάππας (Κρέντη)
 
Πρόγραμμα 
Μετά από διαφωνίες και αντίθετες γνώμες σχετικά με τις ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων και την αλλαγή που έγινε στον αγώνα των ΤΕΙ, λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων, αλλά και στον προημιτελικό Άτλας -Μακρακώμη , το πρόγραμμα διαμορφώθηκε ως εξής: 
 
Προημιτελικά
1.ΤΕΙ - Sporting  13 Ιουνίου (18.00)
2.Αστέρας B.C. -Γυμναστές Τετάρτη 13 Ιουνίου (20.00)
3.Άτλας - Μακρακώμη  15 Ιουνίου (18.00)
4.Γρανίτσα-Cinema 15 Ιουνίου (20.00)
Ημιτελικά *
Νικητής 1 - Νικητής 4 18 Ιουνίου 
Νικητής 2 - Νικητής 3 18 Ιουνίου 
* Μόλις τελειώσουν οι τέσσερις προημιτελικοί θα υπάρξει συνάντηση με τους εκπροσώπους των ομάδων για να καθοριστούν οι ώρες διεξαγωγής των δυο ημιτελικών.
 
Μικρός Τελικός
Τετάρτη 21 18 Ιουνίου (17.00)
Μεγάλος Τελικός 
Τετάρτη 18 Ιουνίου (20.00)