Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

Φιλικές αναμετρήσεις ελέω αναβολής της 16ης αγωνιστικής

AIOLOS MYRIKH-FILIKO

Η βελτίωση των καιρικών συνθηκών έδωσε την ευκαιρία σε τέσσερις ομάδες να δώσουν φιλικά παιχνίδια, τα οποία είχαν καθαρά χαρακτήρα προπόνησης. Έτσι, Αίολος, Μυρίκη, Ποταμιά και Άγραφα ξεμούδιασαν με φιλικές αναμετρήσεις ποδοσφαίρου που είχαν καθαρά χαρακτήρα προπόνησης.

Αίολος - Μυρίκη 2 - 1
Νέα νίκη -έστω και σε φιλικό επίπεδο- πέτυχε ο Αίολος επί της Μυρίκης με 2-1. Το παιχνίδι έγινε στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου στις 15.30. Το ημίχρονο διήρκησε 40΄, ενώ το δεύτερο 33λεπτά.

Συνθέσεις ομάδων
Αίολος (Τριανταφυλλόπουλος Ν.): Κόκκοτος, Ράικος Γ., Νικολάου, Αζακάς, Τσουκαλάς, Μπούκας, Αλί, Τσιλίκας, Χρυσικός, Κατσαρής, Τζόνι. * Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Στερόπουλος, Δαράβαλης, Σιταράς, Νάσιος, Σιαλμάς, Γραβιάς.
Μυρίκη (Φούκας Β.): Μεριγκούνης, Λαθύρης Ν., Παχής, Ζαλοκώστας, Σακαμπέτης, Τσιλιμέκης, Φούκας Ν., Λέρης, Σιταράς, Τριανταφυλλόπουλος, Μπουμπουρής Απ.
* Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι: Ζαχαράκης, Μπουμπουρής Γ., Γκορόγιας, Λώλος, Ράπτης, Πλατιάς.
* Χρέη διαιτητή ανέλαβε ο προπονητής της Μυρίκης Φούκας Βασίλης, με βοηθούς τον Γενικό Αρχηγό του Αίολου Λερογιάννη Γιάννη και τον ποδοσφαιριστή του Αίολου Ζαχαρόπουλο Δημήτρη!!
* Στερόπουλος, Άλι και Γραβιάς παραγματοποίησαν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τον Αίολο.
Ανώτερος ήταν ο Αίολος στη διάρκεια του πρώτου μέρους, όταν και πήρε προβάδισμα στο σκορ.
Η Μυρική προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αίολο, όμως το σουτ του Παχή (2΄) από τα όρια της περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ άουτ πέρασε το σουτ του Σιταρά (8΄), σε τετ α τετ με τον Κόκκοτο.
Το σκορ άνοιξε ο Τζόνι με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Τριανταφυλλόπουλου επικράτησε κατά κράτος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, ώστε να διευρύνει το σκορ, με αποκορύφωμα δυο δοκάρια που είχαν οι Τζόνι και Τσιλίκας.
Στην επανάληψη, η Μυρίκη εμφανίστηκε βελτιωμένη και ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Σιταρά, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το ολέθριο λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ, που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, μετά    από σέντρα του Ράπτη.
Το σύνολο του Φούκα πίεσε πολύ στη συνέχεια, ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως οι: Παχής, Ζαλοκώστας και Ράπτης δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, ο Σιαλμάς στην τελευταία φάση του αγώνα με όμορφο πλάσε διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

AIOLOS MURIKH-FILIKO_1

Ποταμιά - Άγραφα 5 - 3
Ο αγώνας διεξήχθη γύρω στις 17.30 το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου και διήρκησε 60 λεπτά (δυο μισάωρα ημίχρονα).

Ποταμιά (Κολόκας Σπ.): Χειλάς, Αζακάς, Ζαγκότσης Γ., Κοσμάς, Κοτρώνης, Μαντζιούτας Κ., Μπούρας Κ., Γιαννακόπουλος και οι Σταμούλης (παίχτης ΑΠΟΚ), Σακαμπέτης και Ζαχαράκης,  (παίχτες Μυρίκης). * Επίσης, σαν αλλαγή χρησιμοποιήθηκε και ο Μπίκας.
Άγραφα (Αντωνίου Δ.): Καλύβας Γ., Θεοχάρης, Σιταράς, Γιαννιώτης, Τσιγαρίδας, Τσιούμας, Αθανασόπουλος, Καλύβας Τ., Ντότσικας, Μάρκης, Καλύβας Κ.
* Σαν αλλαγή χρησιμοποιήθηκαν και οι: Πέτρου, Ράπτης Μ.
Το 0-1 έκανε για τα Άγραφα ο Καλύβας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε ανατροπή του Ντότσικα από τον Αζακά, ενώ το 1-1 έκανε με πλασέ ο Μπούρας Κ.
Στην επανάληψη, η Ποταμιά πήρε κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Ζαγκότση Γ. (2-1), ενώ το 3-1 έκανε με σουτ ο Κοσμάς.
Ο Αζακάς… βοήθησε τα Άγραφα να μειώσουν σε 3-2 καθώς σημείωσε αυτογκόλ , ενώ το 3-3 «έγραψε» ο Καλύβα Κ., σουτάροντας δυνατά με το αριστερό.
Ο Σταμούλης, που δεν υπολογίζεται από τον ΑΠΟΚ, χρησιμοποιήθηκε στο βασικό σχήμα και με δυνατό ευθύβολο σουτ, σήμα κατατεθέν του έδωσε κεφάλι στο σκορ για την Ποταμιά (4-3), ενώ το τελικό 5-3 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Μπούρας Κ.
* Χρέη διαιτητή για μια ακόμα φορά ανέλαβε ο Γενικός Αρχηγός των Αγράφων Αθανασόπουλος Δημήτρης.