Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

Επέστρεψε ορεξάτος ο Αίολος, σκορπίζοντας τη Φραγκίστα με 6-0

aiolos fragkista_6-0

Ο Αίολος (με εξαίρεση το νωθρό πρώτο 20λεπτο) δε συνάντησε δυσκολίες και επικράτησε με το ευρύ 6-0 της νεανικής Φραγκίστας.   Το παιχνίδι διεξήχθη στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου το Σάββατο 3 Μαρτίου στις 15.00 για την 16η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣΝΕ.

Συνθέσεις ομάδων
Αίολος (Τριανταφυλλόπουλος Ν.): Στερόπουλος, Ζαχαρόπουλος Α., Νικολάου, Αζακάς, Κορέντζελος, Τριανταφυλλόπουλος (46΄ Ράικος Ν.), Νούλας Μ. (62΄ Γραβιάς), Άλι, Τζον, Χρυσικός, Τσιλίκας (58΄ Καρατσίκης).
Φραγκίστα (Παπαδήμος Β.): Σάλτης Χ., Μακρής, Γερονίκος Π., Περούλας, Καζάκος Γ. (72΄ λ.τρ. Ντάλλας), Γερονίκος Χ. (46΄ Σάλτης Α.), Μπισμπίκης Ι., Κατσαδούρος Κ., Γούλας Τ., Ζήκας (86΄ Μπισμπίκης Φ.), Λαθύρης.
*Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λαθύρης Βαγγέλης, με βοηθούς τους Κολοκώτσιο Λάμπρο και Δροσίνη Γιώργο (ΕΠΣ Ευρυτανίας).

* Στο πρώτο 20λεπτο η Φραγκίστα ήταν καλύτερη και πιο απειλητική, ενώ ο Αίολος  νευρικός και άναρχος. Το γκολ-πέναλτι, όμως, με το οποίο άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι άλλαξε την εικόνα του αγώνα, αφού από εκείνο το σημείο και μετά οι κιτρινόμαυροι κυριάρχησαν στο γήπεδο και -αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο- κατέκτησαν ένα ακόμα τρίποντο!!
1ο ημίχρονο: Στο 6΄, η κεφαλιά του Μπισμπίκη, μετά το κόρνερ του Γερονίκου Π. από τα αριστερά πέρασε λίγο πάνω από τα αντίπαλα γκολπόστ.
Στο 15΄, ο Τζον με κάθετη μπαλιά έβγαλε το Χρυσικό σε θέση βολής, όμως το πλασέ που επιχείρησε αυτός πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάλτη, ενώ στο 20΄,πάνω από την εστία του Στερόπουλου πέρασε το δυνατό σουτ του Μπισμπίκη από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής.

aiolos fragkista_1

Στο 22΄, ο Τσιλίκας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Λαθύρη (αρχικά έδωσε πλεονκέκτημα, αλλά άμεσα αντιλήφθηκε την ενέργειά του και έδωσε σωστά την παράβαση) και ο Τζον, που ανέλαβε την εκτέλεση άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 30΄, ο Σάλτης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του σε μακρινό σουτ του Νούλα  και ο Χρυσικός σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Στο 34΄, ο Τσιλίκας με παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά βρήκε τον Τζον, ο οποίος σούταρε χλιαρά, ο Μακρής έσωσε πάνω στη γραμμή, όμως ο Άλι που πήρε το ριμπάουντ έκανε από  κοντά το 3-0.
Στο 44΄, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς ο Τζον σε ρόλο δημιουργού με μπαλιά από τα δεξιά βρήκε στην περιοχή τον Τσιλίκα, ο οποίος αφού στόπαρε τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 4-0.

aiolos fragkista-2

2ο ημίχρονο: Στο 54΄, μετά από ωραίο συνδυασμό των Άλι-Χρυσικού-Τζον, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 61, άουτ πέρασε το «μυτάκι» που επιχείρησε ο ίδιος λίγο μετά, αλλά και το σουτ του Άλι στο 67΄, ύστερα από ασσίστ του Χρυσικού. Στο 70΄, σε έναν από τους πολλούς όμορφους συνδυασμούς που επιχείρησαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι ο Τζον τροφοδότησε τον Άλι και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0. Στο 73΄, ο Τζον πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή απόκρουση του Σάλτη σε μακρινό σουτ του Ράικου Ν., πέτυχε γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον α΄ βοηθό.

aiolos fragkista-3

Η Φραγκίστα προσπάθησε να αντιδράσει όμως τα διαγώνια σουτ των Κατσαδούρου (76΄) και Ζήκα (78΄) δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους ίδιους. Στο 80΄, ο Άλι με παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά βρήκε τον Τζον, ο οποίος με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα, πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 84΄, ο Σάλτης με εντυπωσιακή εκτίναξη έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε μακρινό σουτ του Άλι, όμως ο Τζον στην επαναφορά με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 6-0. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Αίολος έχασε κι άλλες ευκαιρίες να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ, όμως τα σουτ των Γραβιά και Τζον (κατά κύριο λόγο) δεν βρήκαν στόχο.

fragkista 1

Τα γκολ του αγώνα
* Γκολ: (22΄ πεν.) 1-0 Τζον, (30΄) 2-0 Χρυσικός, (34΄) 3-0 Άλι, (44΄) 4-0 Τσιλίκας, (70΄) 5-0 Άλι, (84΄) 6-0 Τζον. * Δοκάρι: (84΄) Άλι. * Διακριθέντες Αίολου: Τζον, Τσιλίκας, Άλι, Χρυσικός. * Διασωθέντες Φραγκίστας: Ζήκας, Γούλας.

aiolos 1

Στο… παρασκήνιο
* Το ντεμπούτο τους πραγματοποίησαν για τον Αίολο, τρια από τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου: ο Στερόπουλος, που ήταν σταθερότατος κάτω από τα δοκάρια, ο Άλι, ο οποίος πέτυχε και τα πρώτα του τέρματα και ο ορεξάτος Γραβιάς.
Την πρώτη του εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντάλλας για την ομάδα της Φραγκίστας.
* Το παρόν στο στάδιο έδωσε ο Αρχιδιαιτητής Λαθύρης Νίκος, ο γραμματέας της ΕΠΣ Βονόρτας Διονύσης και το μέλος Χρυσικός Δημήτρης.
* Τσιλίκας και Χρυσικός είχαν σκοράρει και στο ματς του πρώτου γύρου (0-4).