Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΑΠΟΚ επιβλήθηκε με 2-0 του Μουζακίου

apok mouzaki

Έστω και χωρίς να πιάσει καλή απόδοση, ο ΑΠΟΚ πανηγύρισε (μετά από δύο συνεχόμενες ήττες) ένα ακόμα τρίποντο, καθώς επικράτησε με 2-0 της ομάδας του Μουζακίου.  Πλέον, το Βελούχι βρίσκεται ισόβαθμο στην 5η θέση με τον Πυργετό (23 βαθμοί), έχοντας όμως ένα αγώνα λιγότερο και στο +1 από τον έβδομο και εντός διακεκαυμένης ζώνης Αγρότη Λιανοκλαδίου. Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή 4 Μαρτίου στο Εθνικό Στάδιο Καρπενησίου (15.00) για την 16η αγωνιστική στον 4ο Όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος.

Συνθέσεις ομάδων
ΑΠΟΚ
(Σερμπέσης Παύλος): Ρεσίτης, Πασσάς, Συγκελόπουλος (88΄ Γενιτσαρόπουλος Κ.), Ντουφεκιάς, Ζαλοκώστας, Ζαραβέλης, Πολυτσέρης, Κατσαδούρος (84΄ Μπόνιας), Μπακαλίδης, Γεωργακόπουλος, Κουρλός (59΄ Φλωράκης)
Μουζάκι (Ταμπάκος Παναγιώτης): Ζήσης, Φλιούκας, Ευθυμίου (46΄ Κεσίδης), Μουρκάκης, Κίσσας, Σίμος (73΄ Ποζιός), Κεχαγιάς, Καραμήτσος, Κανιούρας, Χαϊντούτης, Τζάνης (84΄ Γρατσάνης)
* Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πατρόπουλος Αθανάσιος, με βοηθούς τους Τσιλίκα Νικόλαο και Φωτόπουλο Παναγιώτη του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας. Παρατηρητής αγώνα ήταν ο Πολυχρονάκης Ευάγγελος (ΕΠΣ Φθιώτιδας).

apok mouzaki-1

* Από την αρχή ο ΑΠΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα σε αντίθεση με το Μουζάκι, που χτυπούσε στις αντεπιθέσεις. Κομβική αποδείχθηκε η απόκρουση του Ρεσίτη στο 22ο λεπτό, καθώς οι γηπεδούχοι λίγο αργότερα άνοιξαν το σκορ, ενώ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στην εκπνοή του ημιχρόνου, με το οποίο «καθάρισαν» το παιχνίδι. Και στην επανάληψη, το Βελούχι ήταν ανώτερο και δημιούργησε φάσεις, ώστε να πετύχει και τρίτο τέρμα. Στο τελευταίο κομμάτι, ο αγώνας «άνοιξε» καθώς χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, ώστε να πετύχουν γκολ.
1ο ημίχρονο: Στο 14΄, σε σέντρα του Μπακαλίδη από αριστερά, ο Γεωργακόπουλος, αφού κοντρόλαρε, σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Ζήσης απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 22΄, η σέντρα του Κεχαγιά από τα δεξιά έβγαλε τον Χαϊντούνη τετ α τετ με τον Ρεσίτη, όμως ο γκολκίπερ του ΑΠΟΚ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια το πλασέ του αντίπαλου επιθετικού, ενώ το σουτ του Καραμήτσου, που πήρε το ριμπάουντ (υπό την πίεση του Κατσαδούρου) έφυγε απελπιστικά άουτ.
Στο 28΄, σε “τυφλή” απομάκρυνση-μπαλιά του Πολυτσέρη και κεφαλιά-πάσα του Γεωργακόπουλου για τον Κουρλό, αυτός «έσπασε» για τον Κατσαδούρο, ο οποίος με αριστερό βολέ λίγο μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0).

apok mouzaki-2

Στο 32΄, η μακρινή σέντρα-σουτ του Ντουφεκιά από πλάγια δεξιά πήρε περίεργη τροχιά, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 44΄, σε εκτέλεση κόρνερ του Κουρλού από τα δεξιά, ο Μπακαλίδης έπιασε μονοκόματο σουτ (λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι) και στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ζήση διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κατσαδούρος σέντραρε από τα δεξιά για τον Κουρλό, το σουτ όμως που επιχείρησε ο βραχύσωμος επιθετικός πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
2ο ημίχρονο: Στο 49΄, ο Ζήσης έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Γεωργακόπουλου. Στο 52΄, ο τερματοφύλακας του Μουζακίου απέκρουσε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γεωργακόπουλου, ενώ το σουτ του Κατσαδούρου που κέρδισε τη μπάλα στην επαναφορά βρήκε σε αμυνόμενο και πέρασε (εκ νέου) κόρνερ. Στο 70΄, λίγο άουτ έφυγε η κεφαλιά του Ντουφεκιά σε σέντρα του Συγκελόπουλου από αριστερά, ενώ ίδια τύχη είχε και η σέντρα-σουτ του Πασσά από τα δεξιά στο 74ο λεπτό. Στο 77΄, εντυπωσιακά σε κόρνερ έβγαλε ο Ρεσίτης την κεφαλιά του Τζάνη, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Κεχαγιάς.
Στο 84΄, μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 έχασε ο Μπακαλίδης, ο οποίος από καλή θέση σούταρε άτσαλα πάνω από το αντίπαλο τέρμα.
 Στο 88΄, ο Κεχαγιάς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζαλοκώστα, μπήκε στην περιοχή, «έσπασε» τη μπάλα για τον Κανιούρα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Ρεσίτη.
Στις καθυστερήσεις, η σέντρα του Μπόνια έβγαλε σε θέση βολής τον Μπακαλίδη, ο οποίος -και πάλι από πλεονεκτική θέση σούταρε πάνω από τα γκολπόστ της ΑΕΜ.

apok mouzaki-4

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (28΄) 1-0 Κατσαδούρος, (44΄) Μπακαλίδης. * Δοκάρια: (32΄) Ντουφεκιάς.
* Διακριθέντες ΑΠΟΚ: Κατσαδούρος, Μπακαλίδης, Κουρλός, Ντουφεκιάς, Πολυτσέρης
* Διακριθέντες Μουζακίου: Χαϊντούτης, Κεχαγιάς.

apok mouzaki-3

apok mouzaki-5

Στο… παρασκήνιο
* Πανηγυρίζοντας ο Κατσαδούρος το γκολ που πέτυχε έδειξε με τα δάχτυλά του το Νο5, όσα δηλαδή και τα τέρματα που έχει πετύχει στο φετινό πρωτάθλημα.
Επίσης, αυτή ήταν η ένατη (9η)… ρουκέτα που εξαπέλυσε ο Μπακαλίδης από την μπαζούκα του (έτσι πανηγύρισε το 2-0 ο έμπειρος φορ)!!
* Περίπου 250 φίλοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Σταδίου, οι οποίοι μάλιστα τοποθέτησαν και ένα πανό στη περίφραξή του με την ονομασία «SNOWBOYS»
* Από τις 5 Φεβρουαρίου και το 3-0 επί του Πυργετού για την 12η αγωνιστική είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης ο ΑΠΟΚ.
* Με χαρά και ικανοποίηση υποδέχτηκαν οι φίλοι της ομάδας του ΑΠΟΚ τη νίκη της Αναγέννησης Καρδίτσας στην έδρα του Αγρότη Λιανοκλαδίου (2-1).

apok mouzaki-6

Δηλώσεις
Παύλος Σερμπέσης (Προπονητής ΑΠΟΚ)
«Πετύχαμε μια νίκη ουσίας, αφού η ομάδα επανήλθε μετά από μια μεγάλη αποχή που είχε από τις προπονήσεις, λόγω χιονοπτώσεων και ενώ είχε βρει ρυθμό και τα πατήματα της. Ξέρουμε πολύ καλά πως όταν μια ομάδα δεν μπορεί να κάνει προπονήσεις στο γήπεδο είναι φυσικό επακόλουθο να μην έχουμε καλή απόδοση.
Ήταν μια επαγγελματική νίκη, την οποία έπρεπε να πάρουμε και την πήραμε. Νομίζω ότι ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και εμείς παλεύουμε για ότι το καλύτερο. Πιστεύω πως μετά από το αποτέλεσμα αυτό και με το παιχνίδι που έχουμε την Τετάρτη με τον Αμπελωνιακό -αν όλα πάνε καλά- θα είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στην σωτηρία μας. Υπολείπονται 7 παιχνίδια, τα οποία είναι κομβικά και τελικοί για εμάς.
Η ομάδα του Αμπελώνα είναι μια από τις καλές της κατηγορίας, όμως εμείς θα την αντιμετωπίσουμε όπως όλους μέσα στην έδρα μας.
Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου για τη διάθεση και τη θέληση που είχαν  και πιστεύω από εδώ και πέρα θα βρούμε πάλι τα πατήματα μας και το ρυθμό μας και πιστεύω πως αυτό θα είναι ότι το καλύτερο για την ομάδα».