Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

Η Μυρίκη σημάδευε τα δοκάρια και η Κρέντη πήρε τη νίκη

KRENTH-MURIKH

Έχοντας (και) την τύχη με το μέρος της η Κρέντη επικράτησε με 1-0 της Μυρίκης και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας. Το ντέρμπι της αγωνιστικής διεξήχθη την Κυριακή 4 Μαρτίου (15.00) στο γήπεδο Κερασοχωρίου για την 16η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣΝΕ.

Συνθέσεις ομάδων
Κρέντη
(Χρυσαφόπουλος Γ.): Ντάλλας Απ., Μπύρος Ε., Μάκκας Ε., Αρκουμάνης, Ντάλλας Ι. (66΄ λ.τρ. Τσάκνης), Λιάγκος, Χρυσαφόπουλος, Μπαϊκούσης, Μάκκας Κ. (87΄ Φούκας Α.), Τύμπας (88΄ Ντάλλας Αθ.), Βούρτσας Ν.
Μυρίκη (Φούκας Β.): Μεριγκούνης, Ζαραβέλης, Παχής, Κολόκας, Ζαλοκώστας, Τριανταφυλλόπουλος, Μπουμπουρής Α., Λέρης (61΄ Ράπτης), Σιταράς, Σαΐτης, Φλωράκης (61΄ Φούκας Ν.).
* Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σταμάτης Χρήστος, με βοηθούς τους Λαθύρη Βαγγέλη και Γαλάνη Ηλία (ΕΠΣ Ευρυτανίας).

* Ισορροπημένο, με δυνατές μονομαχίες και χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες κύλησε το πρώτο 45λεπτό. Το γρήγορο γκολ βοήθησε την Κρέντη να ελέγξει το ρυθμό, ενώ αντίθετα η Μυρίκη προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 25΄, όταν και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ. Το δεύτερο μισό ανήκε ολοκληρωτικά στη Μυρίκη, η οποία πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλό της, έχασε αρκετές ευκαιρίες, εκ των οποίων δυο σταμάτησαν εκ νέου στο δοκάρι!! Η Κρέντη στην επανάληψη αγωνίστηκε με στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και χτυπούσε στις αντεπιθέσεις.
1ο ημίχρονο: Στο 6΄, ο Φλωράκης επιχείρησε ατομική ενέργεια από τα αριστερά, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντάλλα, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χρυσαφόπουλου μέσα από την περιοχή λίγο μετά.Στο 12΄, σε εκτέλεση φάουλ του Τύμπα από τα δεξιά ο Μπαϊκούσης με σουτ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα (1-0). Στο 13΄, η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σαΐτη από τα δεξιά έφυγε λίγο έξω από τα τέρμα του Ντάλλα. Στο 25΄, ο Παχής με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ντάλλα, ενώ στη συνέχεια οι αμυνόμενοι σταμάτησαν τα συνεχόμενα σουτ των Ζαραβέλη και Τριανταφυλλόπουλου. Στο 37΄, ο Τριανταφυλλόπουλος έπιασε ψηλοκρεμαστό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, όμως ο Ντάλλας σε ετοιμότητα έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

KRENTH MURIKH-1

2ο ημίχρονο: Στο 50΄, ο Βούρτσας Ν. σούταρε έξω από την περιοχή χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 53΄, ο Παχής με σέντρα-σουτ από τα αριστερά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο και στη συνέχεια άουτ. Στο 57΄, ο Φλωράκης ελίχθηκε από τα δεξιά, συνέκλινε, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε και πάλι άουτ.
Δυο λεπτά μετά, σε εκτέλεση κόρνερ του Φλωράκη από αριστερά  ο Ζαραβέλης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα μόλις δίπλα από την αριστερή γωνία του Ντάλλα.
Στο 62΄, ο Σιταράς μετά την πάσα του Παχή, έπιασε αμέσως το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ μάζεψε σταθερά τη μπάλα. Αποτελεσματικός και ο Μεριγκούνης έδιωξε σε κόρνερ το ευθύβολο φάουλ του Τύμπα (72΄). Στο 75΄, μετά από ατομική ενέργεια που επιχείρησε από τα δεξιά ο Ράπτης έπιασε το σουτ χωρίς όμως να βρει δίχτυα, ενώ στο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Κολόκα στο 79΄, από το ύψος του πέναλτι και δεξιά. Στο 85΄, ο Ράπτης «έσπασε» από τα δεξιά για τον Κολόκα, ο οποίος αφού έκανε το κοντρόλ, από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

KRENTH MURIKH-2

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (12΄) Μπαϊκούσης. * Δοκάρια: (25΄φάουλ, 53΄ σουτ) Παχής, (79΄ σουτ) Κολόκας. * Διακριθέντες Κρέντης: Αρκουμάνης, Μπαϊκούσης, Τύμπας. * Διακριθέντες Μυρίκης: Τριανταφυλλόπουλος, Παχής, Ζαλοκώστας, Φλωράκης.

Στο… παρασκήνιο
* Με σημαντικές ελλείψεις αγωνίστηκε η Κρέντη, ενώ βασικοί ξεκίνησαν παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισαν οι Ντάλλας Ι. και Μπύρος Ε.
* Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Φλωράκη, ο οποίος έγινε αλλαγή όταν έμεινε από δυνάμεις.
* Με νέο λουκ εμφανίστηκε ο Τύμπας, που άφησε μούσι…!!
* Σε θέση φορ πέρασε στο τελευταίο 20λεπτο ο προπονητής του τον Κολόκα αλλάζοντας -χωρίς αποτέλεσμα- το σύστημα σε 3-4-3!
* Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Κρέντη επικράτησε της Μυρίκης. Δεν ηττήθηκε ούτε στο ματς του πρώτου γύρου και είναι χαρακτηριστικό πως δεν δέχτηκε σε κανένα από τα δυο φετινά μεταξύ τους παιχνίδια (0-0, 1-0).