Σάββατο, 20 Ιουλίου 2019

ev media-logo

Αντρίκια πρόκριση για τον Αίολο, που πήρε 2-2 μέσα στην έδρα της Κρέντης και μαζί την πρόκριση στον τελικό

Ύστερα από ένα δυνατό παιχνίδι ο Αίολος πήρε το 2-2 στην έδρα της Κρέντης και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πανηγύρισε δίκαια την πρόκριση στο μεγάλο τελικό. Ο επαναληπτικός ημιτελικός έγινε την Κυριακή 8 Απριλίου (16.30) στο γήπεδο Κερασοχωρίου.

krenth-aiolos

Συνθέσεις Ομάδων
Κρέντη
(Χρυσαφόπουλος Γ.): Ντάλλας Απ., Μπύρος Ε., Μάκκας Ε., Αρκουμάνης, Γεωργούλας (75΄ λ.τρ Τσιγαρίδας), Χρυσαφόπουλος Κ., Βούρτσας Γ. (62΄ Γούλας), Μπαΐκούσης, Μάκκας Κ., Τύμπας, Βούρτσας Ν. (67΄ Λιάγκος).
Αίολος (Τριανταφυλλόπουλος Ν.): Κόκκοτος, Κορέντζελος, Νικολάου, Αζακάς, Τσουκαλάς, Τριανταφυλλόπουλος, Γραβιάς, Ράικος Ν. (86΄ Ράικος Γ.), Τζόνι, Τζέιμς Αλί, Νούλας Μ. (39΄ λ. τρ. Τσιλίκας).
* Διαιτητής του αγώνα: Σταμάτης Χρήστος. Βοηθοί Λάμπρου Βασίλης και Λαθύρης Βαγγέλης, ενώ χρέη τέταρτου εκτέλεσε ο Κακουλίδης Νίκος (ΕΠΣ Ευρυτανίας).

krenth-aiolos-1

* Σε ένα πολύ δυνατό ματς (όπως ήταν αναμενόμενο) ο Αίολος μπήκε πολύ επιθετικά στο γήπεδο και κυριάρχησε στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Ενώ η Κρέντη προσπαθούσε ακόμα να βρει τα πατήματά της άνοιξε το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, ισοφαρίζοντας παράλληλα και το σκορ της πρώτης αναμέτρησης. Στην επανάληψη, η Κρέντη μπήκε καλύτερα, όμως ήταν επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια. Ο Αίολος που είχε κάποιες καλές στιγμές σε μια ανύποπτη φάση από ένα λάθος του αντιπάλου πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η Κρέντη πίεσε στην συνέχεια και παρόλο που ισοφάρισε στο 90΄ δεν απέφυγε τον αποκλεισμό.
1ο ημίχρονο: Άουτ πέρασε στο 12΄, η κεφαλιά του Τζον ύστερα από σέντρα του Νούλα Μ. από τα δεξιά, ενώ ίδια κατάληξη η εκτέλεση φάουλ του Άλι ένα δεκάλεπτο αργότερα.
Στο 28΄ ,ο Τζον πήρε τη κάθετη από τον Νούλα Μ. και διαγώνιο σουτ (σήμα-κατατεθέν του) άνοιξε το σκορ (0-1). Μετά την απόκρουση του Κόκκοτου στο 31΄ σε κεφαλιά του Βούρτσα Γ., τρια λεπτά αργότερα ο Μάκκας Ε. (μετά το φάουλ του Τύμπα από τα δεξιά) πήρε τη μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έφερε το ματς στο 1-1.
2ο ημίχρονο: Σταθερά μάζεψε ο Ντάλλας την κεφαλιά του πιεζόμενου Τσουκαλά, αλλά και το σουτ του Τζον ύστερα από ταχύτατη αντεπίθεση που έβγαλε ο ίδιος από τα δεξιά. Στο 69΄, ο Τζον πήρε το ριμπάουντ από την άσχημη απόκρουση των αμυντικών σε φάουλ του Κορέντζελου, όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε σταθερά ο πορτιέρο των γηπεδούχων. Στο 73΄, ο Τζον εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Γεωργούλα (σε νέα εκτέλεση φάουλ του Κορέντζελου) και από κοντά «έγραψε» εύκολα το 1-2. Σωτήρια επέμβαση έκανε λίγο μετά ο Κόκκοτος, που απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Μάκκα Ε. που βρήκε σε σώματα αμυνομένων.  Στο 80΄, σε μπαλιά του Τύμπα η μπάλα βρήκε  στον Μάκκα Κ. και στρώθηκε στον Μάκκα Ε. ο οποίος πέτυχε γκολ, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε έχοντας σφυρίξει χέρι του επιθετικού των γηπεδούχων. Εν τέλει υπέδειξε οφσάιντ ακλουθώντας την υπόδειξη του βοηθού, που είχε προηγηθεί. Στο 84΄, ο Γραβιάς τροφοδότησε τον Τσιλίκα, από θέση μέσα και δεξιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.  Στο 89΄, ο Τύμπας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αζακά, το πέρασε και ανατράπηκε από τον Τσουκαλά που έπεσε με τάκλιν. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων ανέλαβε και την εκτέλεση διαμορφώνοντας από τα 11 βήματα το τελικό 2-2.

krenth-aiolos-2

Το φιλμ του αγώνα
* Γκολ: (28΄) 0-1 Τζον, (34΄) 1-1 Μάκκας Ε., (73΄) 1-2 Τζον, (90΄ πέν.) 1-1 Τύμπας.  * Διακριθέντες Κρέντης: Μάκκας Ε., Αρκουμάνης, Χρυσαφόπουλος Κ., Τύμπας, Γούλας Λ..
* Διακριθέντες Αίολου: Τζον, Γραβιάς, Κορέντζελος, Τριανταφυλλόπουλος, Τσουκαλάς.

krenth-aiolos-4

Στο… παρασκήνιο
* Αίσθηση προκάλεσε η παρουσία αστυνομικής δύναμης στο γήπεδο.
* Άτομα της Κρέντης κατηγορούν τον παρατηρητή του αγώνα κ. Αθανάσιο Τσατσαράγκο πως συμπεριφερόταν ως παράγοντας του Αίολου (πανηγύρισε και τα γκολ των κιτρινόμαυρων, λένε μαρτυρίες) και όχι ως ουδέτερος και ανιδιοτελής παράγοντας της ΕΠΣ.
* Όταν έγινε το 1-2 απρεπή σχόλια και χειρονομίες του προπονητή του Αίολου, Νίκου Τριανταφυλλόπουλου προκάλεσαν την οργή των ανθρώπων της Κρέντης και του ποδοσφαιριστή Δημήτρη Τσιγαρίδα, ενώ μετά το τέλος της αναμέτρησης απρεπή χειρονομία νεαρού ποδοσφαιριστή του Αίολου ξεσήκωσε θερμόαιμους οπαδοί των γηπεδούχων, οι οποίοι σαν σε αντίποινα κινήθηκαν εναντίον των φιλοξενούμενων. Η παρέμβαση, όμως, των ψυχραιμοτέρων ηρέμησε γρήγορα τα πνεύματα.
* Ο παρατηρητής στην έκθεσή του αναφέρει πως τη στιγμή που έγινε το 1-2 δέχτηκε σπρώξιμο από τον Γιώργο Βούρτσα της Κρέντης.